Powrót do listy aktualności

Casting na nowego bohatera filmów dla dzieci

Niezwykłe prace cenionych rysowników, m.in. Józefa Wilkonia, Marii Ekier, Marty Kapuścik i Marii Dek oglądać można będzie w warszawskiej Stacji Muranów. Podczas warsztatów ilustratorzy wspólnie z dziećmi wykreują nowych bohaterów. A znani scenarzyści, na czele z Urszulą Antoniak, wymyślą do rysunków historie. To wszystko i wiele więcej podczas akcji „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce” towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Kino Dzieci.

poszukujemy-cover-fb2

Podczas tegorocznego festiwalu bawimy się estetyką, zastanawiamy się, czy lepiej zaspokajać, inspirować czy kształtować gusty – mówi dyrektor Kina Dzieci Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. – Przede wszystkim zaś prezentujemy dzieciom różnorodność i bogactwo współczesnego kina, literatury, sztuki, by same zobaczyły, co im się podoba.

Zaproszeniem do tego świata różnorodnych kolorów, nastrojów i historii będzie wystawa „Poszukujemy nowego bohatera” w warszawskiej Stacji Muranów. Rysownicy reprezentujący różne pokolenia i style wybrali ze swoich zbiorów prace przedstawiające ludzi, zwierzęta i stwory. Towarzyszyć jej będą warsztaty, podczas których ilustratorzy wspólnie z dziećmi narysują nowych bohaterów, a zaproszeni scenarzyści (wśród nich Urszula Antoniak, autorka scenariusza m.in. do filmu „Życie według Nino”), również z udziałem dzieci, postarają się wymyślić ich losy, upodobania i zwyczaje. Organizatorzy mają nadzieję, że warsztaty będą świetną zabawą dla dzieci, a dla scenarzystów fascynującym doświadczeniem pozwalającym stworzyć nowe filmowe historie.

Poza wystawą punktem kulminacyjnym akcji będzie otwarta całodniowa debata „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce” 29 września w Kinie Muranów z udziałem artystów, specjalistów od kultury dziecięcej, dziennikarzy i edukatorów. Zgromadziliśmy grono fachowców: Martę Lipczyńską-Gil, Szymona Holcmana, profesora Sławomira Ratajskiego i Błażeja Prośniewskiego, którzy wezmą udział w dyskusji prowadzonej przez Marcina Wichę. Całość merytorycznie pomagała nam opracować Joanna Olech, pisarka, publicystka od lat zajmująca się dziecięcą kulturą – mówi Karolina Śmigiel, koordynatorka akcji. Inspiracją do rozmów będzie prezentowana podczas tegorocznego Kina Dzieci brazylijska animacja „Chłopiec i świat” w reżyserii Alê Abreu. Film zdobył laury międzynarodowych festiwali, zachwyceni jurorzy odbywającego się w Ottawie Międzynarodowego Festiwalu Animacji przyznali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli. Podczas debaty pokażemy także krótkie metraże – różnorodne w swej estetyce, reprezentujące odmienne style i tematy. Jeden z nich „Atlas” – wykorzystujący jedynie czerń i biel oraz odcienie szarości, który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu w Stuttgarcie, zainspirował nazwę akcji CZARNO-BIAŁE – mówi Agnieszka Wrzak ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty odpowiedzialna za stronę graficzną Festiwalu.

Dbałość o stronę estetyczną prezentowanych filmów, jak i oprawę wizualną festiwalu od pierwszej edycji jest znakiem rozpoznawczym Kina Dzieci. W ubiegłym roku festiwal zaskoczył widzów oryginalnymi grafikami i plakatami bazującymi na czerni i bieli. W tym roku towarzyszy mu monochromatyczny katalog.