DKF W małym kinie i Kino Dzieci zapraszają na DYSKUSYJNE KÓŁKO FILMOWE
Jeśli lubisz rozmawiać o filmach – bardziej niż układać Lego i grać w Fortnite’a; jeśli szukasz nowej formy spędzania wolnego czasu; jeśli chcesz nauczyć się o filmach rozmawiać, ale potrzebujesz, aby ktoś pokazał Ci, jak to robić i przeszedł przez filmowy elementarz; jeśli koleżanka z ławki nie rozumie Marceliny ani Królewny Balonowej – nasze kółko dyskusyjne jest dla Ciebie. Zapraszamy wszystkie dzieci, te młodsze (6+) oraz starsze (9+) do rozmowy o świecie, który je otacza. Punktem startowym naszej dyskusji jest film, metą zaś lepsze zrozumienie rzeczywistości
21.09 (sobota) |14:30| Kino Muranów
spotkanie dla grupy wiekowej 6+
Czego najbardziej wstydzi się Ji-so? Tego, że jej domem jest furgonetka. Co jest największą tajemnicą Ji-so? To, że jej dom zamiast fundamentów, ma cztery kółka. Ale Ji-so ma plan, jak to zmienić…
Jeśli dziecko czegoś naprawdę chce, potrafi pokonać prawie każdą przeszkodę i stworzyć plan godny największego rabusia wszechczasów. Taki plan układa Ji-so i punkt po punkcie zaczyna go realizować.
Po seansie, w ramach naszego kółka filmowego, zastanowimy się dlaczego się wstydzimy. Czy dzieci wstydzą się inaczej niż dorośli? Jak poradzić sobie z kłopotliwymi sprawami? Można to zrobić skutecznie nawet, gdy nie jest się superbohaterem/superbohaterką bądź przedsiębiorczym biznesmenem.
28.09 (sobota) |14:30| Kino Muranów
spotkanie dla grupy wiekowej 6+
Bram ciągle robi kilka rzeczy na raz, a zbiór czerwonych kropek, które dostaje za „złe zachowanie” powiększa się coraz szybciej i jest zdecydowanie większy niż zbiór kropek zielonych, czyli tych, które Bram dostaje od rodziców za „dobre zachowanie”.
Wszystko zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, kiedy zapada decyzja o zmianie szkoły…
Co to znaczy być grzecznym? Czy bycie energicznym, rozbieganym i ciekawskim to to samo, co bycie niegrzecznym? Dlaczego dorośli tak bardzo chcą, aby wszystkie dzieci były grzeczne? Przecież świat byłby wtedy taki nudny.
22.09 (niedziela) |14:30| Kino Muranów
spotkanie dla grupy wiekowej 9+
Są wakacje. Ziggy i Bas to najlepsi przyjaciele, którzy zaczynają ze sobą rywalizować, co stawia ich wieloletnią przyjaźń na ostrzu noża. Coroczny konkurs o skonstruowanie i wybudowanie największej budowli z desek staje się dla chłopaków próbą lojalności. Co jest cenniejsze: pierwsze miejsce w konkursie na deski, czy przyjaźń? Czy lepiej działać w pojedynkę i inwestować w siebie, czy dbać o wspólne interesy, nawet kosztem zejścia z podium?
Przyjaźń, temat stary jak świat, ale przecież można o nim rozmawiać i rozmawiać należy cały czas. Postaramy się opisać idealną przyjaźń. Zastanowimy się, co to znaczy dbać o relację, jak omijać kryzysy i rozwiązywać problemy w przyjaźni. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego tak ważne jest, aby mieć przyjaciół.
29.09 (niedziela) |14:30| Kino Muranów
spotkanie dla grupy wiekowej 9+
Romy ma 10 lat, jest introwertyczką, jest wrażliwa, a rodzice nie mają czasu, aby objaśniać jej, jak funkcjonuje świat. Jest jeszcze babcia, do której Romy woli się nie przytulać.
Jednak to właśnie babcia okazuje się najważniejszą osobą w życiu 10-letniej dziewczynki. To dzięki relacji z nią Romy czuje się potrzebna i doceniona. Szczególnie, kiedy babci giną pieniądze – wtedy Romy postanawia wziąć sprawy w swoje ręce…
Podczas naszego dyskusyjnego kółka filmowego na warsztat weźmiemy postać współczesnej babci. Świat ewoluuje, a babcie razem z nim. Zbierają lajki i ćwiczą jogę, ale to przecież nie znaczy, że przestały być czułe i szyć rękawiczki na drutach. Zastanowimy się wspólnie, jak budować relację ze starszym pokoleniem. Czy babcie i dziadkowie mają Wam coś do zaoferowania? A co Wy możecie wnieść w ich świat?
Bilety: karnet na dwa spotkania – 25 zł, do kupienia w kasie Kina Muranów i na stronie www.kinomuranów.pl
Partner: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Prowadząca: Dorota Mieszek, filmoznawczyni i nauczycielka
Dorota Mieszek – od wielu lat prowadzi zajęcia na temat kultury wizualnej (głównie filmu i teatru) dla uczniów szkol podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno w ramach edukacji regularnej (szkoła podstawowa, uniwersytet), jak i projektach specjalistycznych (m.in. Laboratorium Edukacji Filmowej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, szkolny klub filmowy dla uczniów szkoły podstawowej, warsztaty dla młodych krytyków), w Polsce jaki i zagranicą. W Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej UW przygotowuje doktorat poświęcony strategiom reprezentacji w pracach wybranych artystek wizualnych.