Powrót do listy aktualności

EFA Young Audience Award 2019 z rekordową liczbą uczestników!

W ósmej edycji festiwalu udział wezmą młodzi widzowie z 55 miast reprezentujący aż 34 kraje. To oni 5 maja, w jednocześnie odbywającym się na całym świecie głosowaniu, wybiorą najlepszy film. W finale znalazły się trzy obrazy: „Fight Girl”, „Los Bando” i „Old Boys”. W Polsce jury jest rekrutowane w Gdyni, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Zgłoszenia można wysyłać do 15 kwietnia.

EFA Young Audience Award 2019

EFA Young Audience Award to wyjątkowa okazja dla młodych widzów do poznawania wysokiej jakości europejskich filmów oraz wymiany poglądów i dyskusji z rówieśnikami z całej Europy. Nominacje do nagród po raz pierwszy ogłoszone zostały w dwuetapowej procedurze. Najpierw sześć filmów wybranych zostało przez międzynarodową komisję w skład której weszli: członek zarządu EFA Vanessa Henneman (Holandia) i eksperci: Fabia Bettini (Alicenella Cittá/Włochy), Keld Mathiesen (UCN-University College of Northern Denmark, Dania), Rajko Petrović (Five Stars FilmDistribution/Serbia) i Lina Užkuraitytė (International Vilnus Film Festivalfor Children and Youth/Litwa).

W drugim etapie jury z udziałem byłych uczestników YAA w wieku od 13 do14 lat: Jesse (Londyn/UK), Konstantin (Chemnitz/Niemcy), Maria (Lizbona/Portugalia), Friederike (Luksemburg) i Milica (Podgorica/Montenegro), obejrzało sześć filmów i wybrało trzy z nich, które otrzymały ostateczne nominacje.

Zwycięzca EFA Young Audience Award 2019 wytypowany zostanie w europejskim głosowaniu, w którym  przedstawiciele jury z poszczególnych krajów przekażą wyniki za pośrednictwem wideokonferencji do Erfurtu (Niemcy), gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca podczas ceremonii transmitowanej na żywo na oficjalnej  stronie: yaa.europeanfilmawards.eu.   Na   stronie   znaleźć   można   też   wszystkie  informacje  o nominowanych filmach i miastach uczestniczących w projekcie. Filmy w kolejnym etapie będą udostępnione dla szerokiej publiczności na platformach VOD.

Europejska Nagroda Filmowa Młodego Widza jest organizowana i wręczana przez Europejską Akademię Filmową i EFA Productions, we współpracy z Mitteldeutsche Medienförderung (MDM) oraz Creative Europe–Media, programem Unii Europejskiej. Nagroda została ustanowiona w 1988 roku z inicjatywy szwedzkiego  reżysera  Ingmara  Bergmana, który był jej  pierwszym  prezesem. Myśląc  o  młodych  widzach i mając na celu upowszechnianie sztuki filmowej wśród nastolatków, Europejska Akademia Filmowa stworzyła w 2012 roku nową nagrodę – Młodej Publiczności. Nagroda co roku przyznawana jest  w Dniu Filmu Młodego Widza, w pierwszą lub drugą niedzielę maja.

Polskę w tym roku reprezentują partnerzy z czterech miast:

GDYNIA organizatorzy:

Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdyńska Szkoła Filmowa

REKRUTACJA DO JURYEFA YAA

POZNAŃ organizatorzy:

Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino!, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

*partnerzy: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Kino Pałacowe

REKRUTACJA DO JURY EFA YAA-KONKURS

WARSZAWA organizator:

Akademia MDP

*partnerzy: Warszawska Szkoła Filmowa, Kino Elektronik, Heliograf

REKRUTACJADO JURY EFA YAA-FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

WROCŁAW organizator:

Kino Nowe Horyzonty

REKRUTACJADO JURY EFA YAA-FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY