Powrót do listy aktualności

21 września wielki start 6. MFF Kino Dzieci!

Szósta edycja festiwalu Kino Dzieci, czyli święta młodych i najmłodszych widzów startuje już jutro, 21 września. Przed nami dziewięć dni pełnych festiwalowych wydarzeń, 154 filmy, rozmowy z twórcami, pokazy z muzyką na żywo i warsztaty. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie www.kinodzieci.pl, bilety do kupienia w kasach i na stronach internetowych kin. Czas na spotkanie – niech połączy nas nasze hasło i do zobaczenia w kinie! 

O nagrodę 6. MFF Kino Dzieci, czyli statuetkę Kwiatu Paproci, którą przyznają widzowie w ogólnopolskim głosowaniu oraz powołane składy jurorskie, powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla dzieci i młodzieży na świecie. W tej edycji w Konkursie głównym zobaczymy dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes, Annecy i  Berlinie. Festiwal otworzymy ekranizacją uwielbianej na całym świecie książki Dino Buzzatiego z 1945 roku – „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reżyserii Lorenzo Mattottiego.

Wybór z pewnością nie będzie łatwy, w konkursie znalazły się również m.in.: „Jakub, Mimmi i gadające psy” – animacja zrealizowana w technice cut-out, będąca koprodukcją polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, w reżyserii Edmundsa Jansonsa, ze wspaniałą muzyką autorstwa Krzysztofa A. Janczaka, „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” – trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców tego gatunku z Norwegii. Scenografię animacji stworzyło polskie studio WJTeam/Likaon. O statuetkę Kwiatu Paproci powalczą też kontynuacje niezwykle lubianych kryminałów dla dzieci – „Operacja Człowiek w Czerni” w reżyserii Grethe Bøe oraz „Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka” film z elementami animacji, którego twórcą jest Ali Samadi Ahadi.

Drugą sekcją konkursową jest Konkurs filmowych odkryć, złoży się na nią 7 tytułów, w tym 5 pokazywanych premierowo. W “odkryciach” zobaczymy m.in. „Willy i strażnicy jeziora. Zimowa przygoda” – jedną z najciekawszych stylistycznie propozycji dla  najmłodszych widzów festiwalu w reż. Zsoltana Pálfiego; poetycką, wypełnioną zapierającymi dech w piersiach krajobrazami opowieść o dorastaniu i godzeniu się ze stratą – „Pierwsze pożegnanie”, debiutującej, a już nagrodzonej Kryształowym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale – Liny Wang oraz niezwykle oryginalną animację o świecie, widzianym z perspektywy czworonoga – „Marona – psia opowieść” w reż. Anki Damian.

Jak zawsze poza ogólnopolską nagrodą przyznawaną przez widzów, filmy oceni również szerokie gremium festiwalowych reprezentantów kin należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz przedstawiciele ECFA – European Children’s Film Association. Swoje nagrody przyznają trzy składy jurorskie – jury dziennikarzy w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Łukasz Maciejewski, Justyna Suchecka; – jury twórców z Konradem Dworakowskim, Mariuszem Palejem, Zofią Stanecką; – jury odkryć z Magdą Hueckel, Martą Pajek i Anna Serdiukow.

Nie od dziś wiadomo, że Kino Dzieci kocha książki, dlatego w sekcji Kino dzieci z nosem w książkach, dedykowanej ulubionym bohaterom literatury przeniesionym na duży ekran, swoją premierę będą miały książkowe hity literatury dziecięcej. Zobaczymy m.in. nowe odcinki przygód Muminków, Żubra Pompika i Wikinga Tappiego oraz najnowszą część przygód Basi„Basia i bałagan” (ogólnopolska premiera „Basia 3” zaplanowana jest na 8 listopada).

Za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki, odbędziemy sentymentalną podróż do polskiej klasyki kina młodego widza. Zobaczymy filmy, na których wychowało się pokolenie dzisiejszych 40-latków: „Podróż za jeden uśmiech”, dwa odcinki serialu „Stawiam na Tolka Banana”, „Paragon gola” oraz „Koniec wakacji”. Trzy pierwsze tytuły zobaczymy z angielskimi napisami.

W tym roku sekcję narodową reprezentują Włochy – Ciao Italia! Zobaczymy w niej m.in. animację „Pinokio” – adaptację słynnej powieści Carla Collodiego oraz „Momo” na podstawie powieści Michaela Ende – oba filmy w reżyserii Enzo D’Alò. Bogaty jest również program włoskich zestawów filmów krótkich, w którym m.in.: barwna animacja „Strollica” Petera Marciasa oraz klasyki włoskiego duetu mistrzów animacji Giulio Gianiniego i Emanuela Luzzatiego „Ognisty ptak” czy „Trzech braci” .

Od jutra startujemy też z kreatywnymi warsztatami plastycznymi, warsztatami sitodruku i czytaniem na żywo ulubionych fragmentów książek. Razem z Meble VOX – partnerem głównym 6. MFF Kino Dzieci przygotowaliśmy warsztaty„ Najmniejsibotanicy świata”. Na stoisku współorganizowanym ze sklepem botanicznym ro_ślinka nauczymy się kolegować z roślinami, rozłożymy je na małe części i poskładamy w piękny organizm. 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa

Patroni medialni: AMS, Co Jest Grane 24, Czas Dzieci, Wysokie Obcasy, Książki. Magazyn do czytania, Filmweb, Film New Europe, Going, Kino, Lubimy czytać, Ładne Bebe, Nasze Miasto, Przedszkola.edu.pl, Radio TOK FM, Ryms, Wirtualna Polska

Partner główny: VOX

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci na Facebooku

Wydarzenie Kino Dzieci o Wychowaniu na Facebooku

Instagram:

Materiały do pobrania: FTP

hasło i login: press