Powrót do listy aktualności

Już w najbliższą sobotę rozpocznie się 6. MFF Kino Dzieci, będziemy w 22 miastach pokazując łącznie 154 filmy z całego świata

W weekend otwarcia, poza filmowymi projekcjami, odbędziemy spotkania z polskimi i międzynarodowymi twórcami kina dla młodego widza, spędzimy kreatywnie czas na warsztatach pomiędzy seansami, zaprosimy na stoiska wydawnictw literatury dziecięcej, z Anną Dziewit – Meller poczytamy „Dolinę Muminków”, a na literackim ostrym dyżurze dostaniemy receptę na dobry nastrój!

Pełny harmonogram wydarzeń do sprawdzenia na stronie www.kinodzieci.pl, bilety dostępne są w kasach i na stronach internetowych kin.

„Misją festiwalu Kino Dzieci jest sprowadzanie do Polski filmów dla najmłodszych widzów, których bohaterami są dzieci. To wcale nie jest oczywiste w kinie familijnym. Ważnym elementem festiwalu jest też to, żeby nie był wydarzeniem ekskluzywnym. Filmy z Konkursu Głównego będą pokazywane w 22 miastach Polski”– zapowiada dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Maciej Jakubczyk.

Filmem inaugurującym tegoroczną edycję 6. MFF Kino Dzieci będzie „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reż. Lorenzo Mattottiego. Obraz ma już na swoim koncie pokazy w Cannes i Annecy, polska premiera w konkursie głównym festiwalu jest zapowiedzią szerokiej dystrybucji filmu, który trafi na ekrany kin na początku przyszłego roku. W sobotę premierowo zobaczymy również m.in. film fabularny z elementami animacji „Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka”, którego twórcą jest Ali Samadi Ahadi oraz „Wakacje z Raną”  w reż. Sanne Vogel, historię przyjaźni Holenderki Suzan i Rany – Syryjki z obozu dla uchodźców. Po filmie zaprosimy na spotkanie z reżyserką filmu i aktorką (filmową Suzan) – Polleke van der Sman.

W dzień otwarcia festiwalu obejrzymy trzy nowe odcinki przygód Żubra Pompika – polskiej animacji na podstawie książki Tomasza Samojlika. Czeka nas również premiera drugiego sezonu „Przytul mnie” na podstawie „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak, po seansie spotkamy się z Anną Błaszczyk reżyserką serii i Grzegorzem Wacławkiem, producentem i pomysłodawcą ze studia Animoon. Premierowo zobaczymy też odcinek „Basia i bałagan”, który jako zestaw „Basia 3” widzowie kin zobaczą w całości już 8 listopada.

Podczas otwarcia festiwalu zaprosimy na warsztat sitodruku, przygotowany przez Kwiaciarnię Grafiki, a na warsztatach kreatywnych pomiędzy seansami m.in. nauczymy się rozpoznawać ślady zwierząt, budować rakiety, by wyruszyć w kosmos, a także uszyjemy Zdziśkowe portfeliki na drobne.

W sobotę w sekcji poświęconej filmom Stanisława Jędryki powrócimy do Warszawy lat 70-tych w kultowym serialu – „Stawiam na Tolka Banana”, a za sprawą sekcji narodowej – Ciao Italia! rozsmakujemy się we włoskiej klasyce kina młodego widza i  zobaczymy m.in. iskrzącą kolorami animację „Pinokio” w reż. Enzo D’Alo.

W drugim dniu festiwalu, w niedzielę zaprosimy m.in. na film „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”, trzecią z serii animację Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców gatunku z Norwegii. Za scenografię filmu odpowiada polskie studio WJTeam/Likaon, z którego przedstawicielką Anną Mroczek spotkamy się po seansie oraz zobaczymy specjalną prezentację z fotosami z planu animacji.

Premierowo zobaczymy animację „Marona – psia opowieść” w reż. Anki Damian. Niezwykłą opowieść będącą podróżą przez życie widzianą oczami psa. Będzie można zapoznać się z też produkcją „Willy i strażnicy jeziora. Zimowa przygoda” w reż. Zsolta Pálfiego. To animacja o odwadze, potrzebie harmonii w przyrodzie i walce o to, w co wierzymy.

W niedzielę nie zabraknie także dziecięcych klasyków, przypomnimy m.in.: „Pettsona i Findusa – mały kłopot wielka przyjaźń” (reż. Ali Samadi Ahadi), „Jestem William” (reż. Jonas Elmer), „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” (reż. Josephine Bornebusch). Przed seansem  „Dzieci z Bullerbyn” (reż. Lasse Hallstrom) fragment książki przeczyta Michał Nogaś, a przed „Kubą guzikiem na tajemniczym lądzie” (reż. Dennis Gansel) w lekturę Michaela Ende wprowadzi nas Weronika Wawrzkowicz. 

Mamy nadzieję, że wyselekcjonowane filmy z całego świata i wyjątkowe wydarzenia zapewnią Wam dużo radości i wzruszeń. Harmonogram filmów i wydarzeń towarzyszących zaplanowaliśmy tak, by w ciągu tygodnia do południa zapewnić uczestnictwo w ramach wizyt grup szkolnych, a po południu zaprosić na wydarzenia dedykowane rodzicom, opiekunom i nauczycielom.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa

Patroni medialni: AMS, Co Jest Grane 24, Czas Dzieci, Wysokie Obcasy, Książki. Magazyn do czytania, Filmweb, Film New Europe, Going, Kino, Lubimy czytać, Ładne Bebe, Nasze Miasto, Przedszkola.edu.pl, Radio TOK FM, Ryms, Wirtualna Polska

Partner główny: VOX

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci na Facebooku

Wydarzenie Kino Dzieci o Wychowaniu na Facebooku

Instagram: