Powrót do listy aktualności

Kino Dzieci startuje już w sobotę!

 

zwierzeta w okularach 3D 2015-2

 

Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się po raz drugi, w dniach 26 września – 4 października. Filmowe opowieści dla najmłodszych zagoszczą na ekranach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Dąbrowie Górniczej, Jarocinie, Gliwicach, Ełku, Olsztynie, Elblągu, Łodzi, Katowicach, Toruniu, Kielcach, Chodzieży oraz Wągrowcu. Pokażemy tytuły nagradzane i oklaskiwane na świecie – filmy aktorskie, animacje, krótkie i długie metraże. Poza projekcjami na naszych widzów czeka mnóstwo  wydarzeń specjalnych. A wszystko po to, by zgodnie z hasłem tegorocznej edycji zanurzyć się w filmie.

Wśród festiwalowych hitów są nominowane do Oscarów krótkie metraże: „Ja i mój rower” oraz „Boogaloo i Graham”, a także brazylijska animacja „Chłopiec i świat” (odkrycie prestiżowego Annecy International Animated Film Festival). Fani „Kacpra i Emmy” z radością powitają ich nowe przygody, czyli „Magiczne święta Kacpra i Emmy”. Pierwsza część serii – „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” zdobyła najważniejsze nagrody ubiegłorocznego Kina Dzieci i podczas tegorocznej edycji festiwalu ukaże się na DVD.

Mali widzowie będą mieli okazję zobaczyć animowaną ekranizację popularnej na całym świecie, także w Polsce, cyklu książek o rezolutnym kilkulatku „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie”. Autorka i ilustratorka serii – Gunilla Bergström przyjedzie na festiwal, by osobiście spotkać się z widzami. Specjalna sekcja współorganizowana z Goethe-Institut przybliży widzom niemiecką kinematografię. Zobaczymy w niej współczesne filmy aktorskie i krótkometrażowe animacje, a także twórczość Lotte Reiniger, której animacje sylwetkowe prezentowane będą z muzyką na żywo.

Kino Dzieci to także okazja do debaty o kondycji dziecięcej kinematografii w Polsce oraz edukacji estetycznej najmłodszego pokolenia. Stąd w programie szeroko zakrojona akcja „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce”, a także cykl wydarzeń towarzyszących warsztatom FILMS FOR KIDS.Pro.