Powrót do listy aktualności

Warsztaty Kino Dzieci.Pro dla studentów Szkoły Filmowej w Łodzi

Zapraszamy do udziału w konferencji na temat realizacji filmów dla młodego widza, która odbędzie się 1 marca w Szkole Filmowej w Łodzi. Konferencja jest współorganizowana przez program warsztatów scenariuszowych Kino Dzieci.Pro (prowadzonych przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty) oraz Szkołę Filmową w Łodzi.

kinodziecipro

Gośćmi konferencji będą: tutor warsztatów scenariuszowych – Philip LaZebnik, producent Wojciech Stuchlik oraz Maciej Jakubczyk – Dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Warsztaty skierowane są do studentów Szkoły Filmowej w Łodzi zainteresowanych tworzeniem filmów dla młodego widza, w szczególności studentów reżyserii, scenariopisarstwa, produkcji i animacji.

Harmonogram wydarzenia (1.03, Budynek Z, sala 102):
10:30-11:30 – wykład Macieja Jakubczyka – „Kino dla dzieci w Polsce i Europie.
Szanse i możliwości”
11:30-11:45 – przerwa kawowa
11:45-13:15 – masterclass Philpa LaZebnika – „The secrets of Walt Disney movies –
tips and tricks to write films for kids”. UWAGA: wykład w języku angielskim
13:15-14:15 – lunch
14:15-15:45 – wykład Wojciecha Stuchlika – „Trudności i wyzwania w tworzeniu filmów dla dzieci w Polsce”.
15:45-16:00 – podziękowania, zakończenie

O programie Kino Dzieci.Pro
Celem programu warsztatowego Kino Dzieci.Pro  jest wspieranie produkcji filmowej dla młodego widza. Wzorcem są kraje skandynawskie, Holandia i Niemcy, gdzie rocznie powstaje kilka lub nawet kilkanaście wysokiej jakości filmów dla dzieci. Do programu Kino Dzieci.Pro aplikować mogą zespoły składające się ze scenarzysty i producenta wraz ze wstępnym pomysłem na film, który rozwijają na warsztatach poczynając od prostego synopsisu, poprzez pierwszą aż do drugiej wersji scenariusza. Równolegle do pracy nad scenariuszem, producenci opracowują strategię finansowania, promocji  i dystrybucji filmu. Warsztaty składają się z 4 sesji i konsultacji on-line.

Projekty rozwijane podczas minionych dwóch edycji programu wielokrotnie otrzymywały już dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pierwszy projekt rozwijany na warsztatach – „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej, produkcja Koi Studio, trafił do kin 15 września 2017 roku i był frekwencyjnym sukcesem. Kolejne scenariusze rozwijane są na trwającej, trzeciej edycji programu.

Philip LaZebnik
Pracował przy wielu projektach w Los Angeles i Europie, początkowo związany ze Studiem Disneya i Dream Works, jako scenarzysta przy takich produkcjach jak „Mulan”, „Pocahontas”, „Książe Egiptu” czy „Droga do El Dorado”. Od kilku lat mieszka w Danii, gdzie pisze i konsultuje scenariusze do filmów i produkcji telewizyjnych. Jest tutorem Kino Dzieci.Pro od pierwszej edycji programu.

Wojciech Stuchlik
Poducent wykonawczy fabuł w reżyserii Mariusza Paleja („Za niebieskimi drzwiami” z rekordowym wynikiem frekwencyjnym dla polskiej produkcji dla dzieci) oraz Grzegorza Jonkajtysa („Miś Uszatek”). Przez dwa lata kierował produkcjami krótkometrażowych filmów animowanych w firmie Platige Image, gdzie w reżyserii Bartosza Minkiewicza, Leszka Nowickiego zrealizował film „Wilq Negocjator”. Poza działalnością producencką należy i angażuje się w działania Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Maciej Jakubczyk
Dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Współtwórca programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizowanego w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Członek komisji eksperckiej PISF, oceniającej pełnometrażowe filmy dla młodego widza lub widowni familijnej. Ekspert Europa Cinemas oraz wykładowca na Uniwersytecie SWPS.