Powrót do listy aktualności

Kręcimy filmem dla dzieci – wydarzenie branżowe festiwalu Kino Dzieci

Dla małych widzów Kino Dzieci rusza już w najbliższą sobotę. Ale dla dorosłych, zajmujących się filmem dla najmłodszych, nasz festiwal zaczyna się wcześniej – już 15 i 16 września spotkamy się podczas trzeciej edycji konferencji „Kręcimy filmem dla dzieci”, organizowanej wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Wydarzenie  poświęcone będzie scenariuszom i produkcji filmów dla dzieci.

krecimy-filmem-dla-dzieci-1200x450px

Co w programie?

Pierwszy dzień upłynie pod znakiem wykładów, warsztatów i prezentacji, analizujących różnorodność motywów pojawiających się we współczesnych filmowych historiach dla dzieci oraz zagadnień producenckich, które wspólnie składają się na sukces artystyczny i komercyjny najnowszych filmów. Granicznym przykładom tytułów, które można jeszcze uznać za filmy dla dzieci, przyjrzy się szefowa Berlinale Generation (jednej z największych imprez filmowych dla dzieci) – Maryanne Redpath. Różnorodność estetyczną światowej animacji oraz jej odbiór przez publiczność zanalizuje Szymon Holcman – filmoznawca i producent ze studia Human Ark oraz współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu. Tajnikom sukcesów filmów Disneya z punktu widzenia budowy scenariusza przyjrzy się Philip Lazebnik – scenarzysta m.in. „Mulan” czy „Pocahontas”, obecnie pracujący w krajach skandynawskich. Na temat specyfiki produkcji filmów dla najmłodszych opowie niemiecki producent Ronald Kruschak, którego filmy zarówno zdobywały nagrody na festiwalach, jak i gromadziły wielosettysieczną publiczność. Nie zabraknie też spojrzenia na aktualności z Polski – Agnieszka Dziedzic z Koi Studio opowie o powstawaniu scenariusza i przygotowaniach do produkcji projektu „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej, do którego zdjęcia trwają od sierpnia. Z kolei prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji Wojciech Leszczyński przedstawi najciekawsze i najbardziej wyczekiwane produkcje animowane z Polski.

Drugiego dnia uczestnicy, którzy mają pomysł na film dla dzieci na dowolnym etapie rozwoju, będą mieli wyjątkową okazję skonsultować go na indywidualnych spotkaniach z wybitnymi script doctorami filmów dla dzieci z USA, Danii i Niemiec, którzy jednocześnie są tutorami programu rozwoju scenariuszy Kino Dzieci.Pro.

Przed nami także druga odsłona finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu rozwoju scenariuszy – Kino Dzieci.Pro. Jego celem jest rozwój projektów filmowych dla młodej widowni w wieku 4-12 lat. Jak wziąć w nim udział? Do 14 października należy zgłosić swój zespół, składający się ze scenarzysty i producenta oraz wstępny pomysł na film. Z nadesłanych aplikacji wybranych zostanie 8 najlepszych, które, we współpracy zespołów z tutorami, rozwijane będą do pełnego scenariusza wraz ze wstępnymi założeniami producenckimi. Warsztaty będą składać się z 4 sesji, m.in. podczas festiwali Ale Kino! w Poznaniu i Berlinale 2017, a także konsultacji on-line.

Więcej informacji na stronie Kino Dzieci.pro oraz na Facebooku.