Powrót do listy aktualności

Nagrody 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci przyznane!

Oto zwycięzcy 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci według składów jurorskich twórców, dziennikarzy, jury Sieci Kin Lokalnych i Studyjnych oraz publiczności z 21 kin w Polsce!

kwiat_paproci_fot._Alicja_Szulc

Nagrody Kwiatu Paproci 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, fot. Alicja Szulc

  • Jury twórców (w składzie: Marta Karwowska, Jerzy Rogiewicz, Robert Jarosz):

NAGRODA KWIATU PAPROCIVillads”, reż. Frederik Meldal Nørgaard
“Film jest pełnokrwistą i uczciwą historią o życiu sześciolatka – dokładnie takim jakie ono jest. Nagrodę przyznajemy za to, że bezpretensjonalnie, prosto, szczerze, ale równocześnie z fantazją i dowcipem opowiada o relacjach między dziećmi a dorosłymi. Za mądrość, czułość i empatię, za twórczą swobodę i bezkompromisowość. I za pretekst do refleksji dla dorosłych widzów.”

WYRÓŻNIENIE “Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem”, reż. Rasmus A. Sivertsen
“Za udane, inteligentne i dowcipne kino gatunkowe. Za magnetycznych i pełnokrwistych bohaterów. Za perfekcyjnie skoncentrowany scenariusz i dopracowaną formę.”

  • Jury dziennikarzy (w składzie: Małgorzata Jakubowska, Dorota Chrobak, Agnieszka Szydłowska):

NAGRODA KWIATU PAPROCI “Blanka”, reż. Kohki Hasei
“Za bezbłędną robotę filmową, fantastycznych aktorów – w tym odtwórczynię głównej roli, Cybel Gabutero. Ten film świetnie wprowadza młodego widza w świat dorosłego kina autorskiego. Jest punktem wyjścia do rozmowy o problemach dzisiejszego świata i jego złożoności: biedy, materializmu, potrzebie bliskości, samotności, przyjaźni lub jej braku – to wszystko wyrażono bezpretensjonalnie, szczerze i bez patosu. „Blanka” przynosi silne emocje, ściska za gardło. Najlepszych rzeczy nie da się kupić za pieniądze!”

WYRÓŻNIENIE “Zimowe przygody Jill i Joy”, reż. Saara Cantell
“Za wykreowanie świata, nad którym unosi się duch „Alicji w krainie czarów”, dzieci są równie samodzielne co dorośli a magia jest codziennością.”

WYRÓŻNIENIE “Villads”, reż. Frederik Meldal Nørgaard
“Za zaproszenie do świata chłopięcej (męskiej) wrażliwości, oswajanie pierwszych dni szkoły i wspólne skakanie po seansie.”

  • Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (w składzie: Agnieszka Piotrowska–Prażuch, Wioletta Mrozek, Marlena Gabryszewska, Bolesław Drochomirecki):

NAGRODA KWIATU PAPROCI “Solan Ludwik – wielki wyścig z serem”, reż. Rasmus A. Sivertsen
“Oceniamy, że film w przystępny i niepozbawiony humoru sposób porusza ważne dla młodego widza tematy: mówi o zasadzie uczciwości w rywalizacji o sukces, odpowiada na uniwersalne pytania: jak ważny jest dom i bliskie osoby? Czym jest przebaczenie? Zwróciliśmy również uwagę na niepowtarzalną technikę animacji, od której ciężko oderwać wzrok. Nagrodzony przez nas film rekomendujemy do rozpowszechniania w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.”

  • Plebiscyt publiczności z 21 kin w Polsce:

NAGRODA KWIATU PAPROCI “Villads”, reż. Frederik Meldal Nørgaard

Piękne statuetki duszków / Kwiatów Paproci wyczarowało Studio FENEK.