Powrót do listy aktualności

Ostatni weekend 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i wydarzenie zamknięcia

W Warszawie i 20 innych miastach w Polsce trwa 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. W programie znalazło się 130 filmów krótko- i pełnometrażowych dla dzieci w wieku 4-12 lat. Przed nami ostatni weekend festiwalowych atrakcji – warsztaty, spotkania i finałowy koncert.

W warszawskim Kinie Muranów i Kinie Praha przez cały tydzień odbywają się poranne i popołudniowe pokazy festiwalowych filmów. To ostatnia szansa, by po pokazach konkursowych zagłosować na ulubiony tytuł – warszawska publiczność uczestniczy w ogólnopolskim głosowaniu, a najlepszy film według młodych widzów otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci.

wielkizlylis

W piątek Kino Dzieci w Warszawie odwiedzą twórcy konkursowego filmu Łowcy czarownic. Reżyser Raško Miljković oraz dziecięcy aktorzy Silma Mahmuti i Mihajl Milavić spotkają się z warszawską publicznością w piątek po pokazie w Kinie Muranów (17:30) i w sobotę po pokazie w Kinie Praha (12:00).

W sobotę o 10:30 w Kinie Muranów czeka nas pokaz Wikinga Tappiego – adaptacji bestsellerowych książek Marcina Mortki. Autor odpowie na pytania dzieci po filmie – warto zabrać ze sobą książkę o przygodach Tappiego, będzie czas na autografy!

Marcin Mortka będzie także gościem Festiwalu we Wrocławiu – wrocławscy widzowie Kina Nowe Horyzonty będą mogli spotkać autora i zdobyć wymarzony autograf w niedzielę o 10:00.

W niedzielę Kino Praha będzie pełne indyjskich wydarzeń – w programie ekspozycja tradycyjnych strojów i pokazy gry w carrom, indyjskiego bilarda, a po filmie Bilet ulgowy warsztaty tańca indyjskiego. Pokaz indyjskiego filmu Ulga z udziałem specjalnego gościa zainauguruje w Kinie Muranów nowy sezon Klubu Kina Dzieci – inicjatywy, której celem jest wspólna zabawa rodziców i dzieci w filmowym klubie.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci zakończy muzyczno-filmowa podróż do Indii. Pokazowi krótkometrażowych filmów animowanych Przyjaciel i Katputli z sekcji Namaste – kino Indii w Kinie Muranów (30.09, 16:00) towarzyszyć będzie prezentacja tradycyjnych indyjskich instrumentów muzycznych oraz koncert z ich wykorzystaniem w wykonaniu Wacława Zimpla, klarnecisty i kompozytora. Dla widzów (i słuchaczy!) będzie to niepowtarzalna okazja do wysłuchania ich niepowtarzalnego brzmienia. Wydarzenie stanowi oficjalne zamknięcie Festiwalu – rozpocznie się więc od ogłoszenia wyników wszystkich festiwalowych konkursów filmowych.

Wydarzenia i warsztaty indyjskie czekają także widzów we Wrocławiu – w programie warsztat tańca dla dzieci (sobota, 10:45), warsztaty batiku (niedziela, 14:00) i przybliżające kulturę Indii warsztaty po seansach. W sobotę od 11:00 do 17:00 będzie działała także strefa warsztatowa VOX – partnera głównego festiwalu – Najmniejsi Projektanci Świata.

Harmonogram wydarzeń i filmowych projekcji dostępny na podstronach WYDARZENIA i HARMONOGRAM.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci potrwa do 30 września i odbywa się w 21 miastach. W Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gliwicach, Grodzisku Mazowieckim, Jarocinie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mielcu, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Słupsku, Sosnowcu, Szamotułach, Szczecinie, Toruniu wyświetlanych jest 8 filmów Konkursu głównego. Spośród nich młodzi widzowie wybiorą najlepszy w ogólnopolskim głosowaniu i przyznają mu nagrodę Kwiatu Paproci. Informacje o festiwalowych filmach, harmonogramy projekcji dla miast są dostępne na stronie. Bilety do kupienia w kasach kin festiwalowych.