Powrót do listy aktualności

Świat znany z kart książek Svena Nordqvista na wielkim ekranie

Fani przygód Pettsona i Findusa w filmie „Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka” z pewnością rozpoznają nie tylko bohaterów, ale i miejsca doskonale znane z książek.

W Polsce Wydawnictwo Media Rodzina w ciągu ostatnich 10 lat wydało aż 14 tytułów serii. Film w reżyserii Alego S. Ahadiego oparty jest w dużej mierze na wydanej w 2008 roku książce „Goście na Boże Narodzenie”, ale znajdziemy tu też elementy „Niezwykłego Świętego Mikołaja”, innej świątecznej opowieści ze świata Findusa i Pettsona. Kurnik, strych, kuchnia, pomalowana na niebiesko ława, a nawet gałgankowe dywaniki – twórcy filmu zadbali o to, by na wielki ekran przenieść wiele detali świata ciekawskiego kota i jego przyjaciela.

– Niezwykła wyobraźnia autora historyjek, Svena Nordqvista, znalazła swoje odzwierciedlenie w bogatej  i oryginalnej scenografii zagrody Pettsona – zauważa Alicja Mielcarzewicz-Cabanek z Wydawnictwa Media Rodzina – Szczególne wrażenie zrobi na widzu mieszczący się pod podłogą pokoik rezolutnych mukli – równoprawnych mieszkanek domu – cieszący oko bajkowym wystrojem i perfekcyjnie świąteczną atmosferą.

ksiazkavsfilm

Podobnie jak w książce, tak i w filmie nasi bohaterowie wyczekują lepszej pogody, a gdy śnieżna zawierucha cichnie wyruszają po choinkę i świąteczne zapasy. Zjazd na saniach kończy się kontuzją Pettsona i Findus musi wziąć sprawy w swoje łapki.

Zaczyna od sprzątania w domu – filmowa, zabawna i pełna muzyki scena surfowania na szczotce po falach z rozlanej na podłodze wody ma swój bezpośredni pierwowzór w książce!

Findus przewrócił kopniakiem wiadro i na szczotce do szorowania jak na desce surfingowej przejechał nad Zatoką Kuchenną. Był mistrzem w surfowaniu na szczotce do szorowania. Jechał na jednej nodze i na przednich łapach, kreśląc zygzaki między nogami krzesła, tak że fale przypływu podeszły aż pod drzwi kuchenne.

Ksiazkavsfilm3

Zarówno w książce, jak i w filmie, bohaterowie pozbawieni zapasów improwizują i próbują w ten sposób sprostać świątecznym przygotowaniom. Razem budują choinkę z deseczek i powtykanych w nie gałązek świerku. W książce Findus nie jest pocieszony takim obrotem spraw – zwłaszcza perspektywą marchewki na wigilijną kolację. Reakcja filmowego Findusa na świąteczna marchewkę jest równie zdecydowana!

Co ciekawe w filmowej adaptacji pojawia się znacznie więcej wątków związanych z sąsiadami i innymi mieszkańcami domu Pettsona i Findusa. Mukle – magiczne stworzonka mieszkające pod podłogą domu i kury w Gościach na Boże Narodzenie to zaledwie tło obrazków, elementy zabawnej gry z czytelnikiem, który szuka na ilustracjach ukrytych, humorystycznych elementów. W filmie – podobnie jak w innych książkach serii – mukle i kury zyskują głos. Kury się mądrzą, udzielają rad i besztają bohaterów za ich nieudolne przygotowania, mukle zapraszają Findusa do ich podpodłogowego królestwa.

ksiazkavsfilm5

Mukle z bliska w filmie, mukle i kury jako bohaterowie drugiego planu

W książce jako samodzielne postaci pojawia się Gustavsson i jego syn Axel. W filmie Gustavssona spotkamy kilka razy, a niechęć Pettsona do przyjmowania od kogokolwiek pomocy będzie miała okazję jeszcze lepiej wybrzmieć, sprawiając że Findus (w książce raczej domator) wyruszy na samodzielną przygodę po świąteczne zapasy.

Pojawiają się też nowi bohaterowie i wydarzenia – Gustavssonowi towarzyszy pies Happo, a Pettson i Findus uczestniczą w bitwie na śnieżki. Jesteśmy także świadkami, jak Findus  dostaje swój włóczkowy ocieplacz na ogon – nieodłączny element zimowych ilustracji w książkach Svena Nordqvista.

ksiazkavsfilm4

Zarówno w filmie, jak i w książce Findus zostawia list do Świętego Mikołaja w śniegowej latarni. W książce to świeczki obłożone śnieżkami w formie niedużego kopczyka (szwedzkie snöbollslykta), z którego wydobywa się światło, zaś w filmie nieduże igloo. Gdy bohaterowie znajdują rano zapadnięty kopczyk to niechybny znak, że Mikołaj zabrał ze sobą list!

To tylko niektóre z ciekawych różnic i podobieństw między literackim pierwowzorem i jego filmową adaptacją – czy jest ich więcej, przekonajcie się sami na seansie filmu „Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka”.

ksiazkavsfilm2
W kinach od 23 listopada!

PREMIERA – WYDARZENIE NA FACEBOOKU

LISTA KIN

O FILMIE