Powrót do listy aktualności

Podsumowanie 2. FF Kino Dzieci 2015

Za nami 9 dni święta kina dla dzieci. Byliśmy w 18 miastach, w 19 kinach, gościliśmy w kawiarniach warszawskich i wrocławskich podczas inaugurującego festiwal śniadania. Pokazaliśmy 70 filmów, w tym 8 filmów konkursowych wyświetlały wszystkie festiwalowe kina.

18 tysięcy widzów uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych podczas 2. FF Kino Dzieci: w Warszawie i Wrocławiu odwiedziło nas ich dwukrotnie więcej – odpowiednio ponad 8 i 3 tysiące, a w Poznaniu 2 tysiące osób.

Gościliśmy wspaniałych gości: Gunillę Bergström autorkę książek o Albercie Albertsonie oraz Urszulę Antoniak – twórczynię kojarzoną z filmami dla dorosłej publiczności (np. „Nic osobistego”, „Code Blue”), która na festiwalu spotykała się z nami m.in. przy okazji projekcji filmu „Życie według Nino”, do którego stworzyła scenariusz.
Wydarzenia specjalne odbyły się pod opieką merytoryczną specjalistów od estetyki i produkcji filmowej w Polsce. Jednym z wyróżników festiwalu była akcja CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce, na którą składała się konferencja nad którą merytoryczną opiekę objęła Joanna Olech, a której prowadzenie przejął Marcin Wicha. Częścią akcji była także wystawa Poszukujemy nowego bohatera, pod kuratelą Marty Lipczyńskiej-Gil, oraz towarzyszące jej warsztaty m.in. z Józefem Wilkoniem, Magdą Grabowską-Wacławek.
Produkcja filmów dla dzieci była tematem konferencji Kręcimy filmem dla dzieci. O produkcji filmowej w Polsce, nad którą opiekę merytoryczną objęła Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i jej dyrektorka Alicja Grawon-Jaksik.

Fot.: Alicja Szulc

W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się także warsztaty plastyczne z ilustratorami oraz warsztaty pisania scenariuszy i historii ze scenarzystami, jurta opowiadaczy, seans filmów Lotte Reiniger z muzyką na żywą, nocne zwiedzanie wystawy, bal przebierańców a także inne przygody z filmem i poza salą kinową!

Fot.: Alicja Szulc

Widzowie w całej Polsce oglądali i oceniali filmy konkursowe. W wyniku plebiscytu publiczności nagrodę Kwiatu Paproci zdobyło szwedzkie „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (reżyseria: Pontus Klänge, Walter Söderlund). Do oceny filmów konkursowych zaprosiliśmy także dwa składy jurorskie – reżyserów i dziennikarzy – które także przyznawały nagrody Kwiatu Paproci. Pierwsze z wymienionych jury, w składzie: Agnieszka Glińska, Piotr Dumała i Jarosław Wszędybył wybrało łotewską opowieść „Mamo, kocham Cię”. Grono dziennikarzy: Kaja Klimek, Katarzyna Sarek i Jakub Demiańczuk nagrodziło zaś brazylijską animację „Chłopiec i świat” (reżyseria Alê Abreu).

Chcemy podziękować wszystkim twórcom, jurorom, autorytetom, instytucjom, partnerom i patronom za pomoc przy festiwalu. Dziękujemy za wsparcie merytoryczne, promocyjne, za obecność.
Dziękujemy wszystkimi kinom i widzom, którzy tworzą z nami Kino Dzieci.

Filmy, które pokazywaliśmy podczas festiwalu, będzie można obejrzeć w przygotowanych przez nas cyklach filmowych w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej oraz prowadzonej przez nas dystrybucji.

Widzimy się niebawem!