Powrót do listy aktualności

Premiera filmu „Chłopiec i świat” już 19 lutego!

Jest nam niezwykle przyjemnie ogłosić premierę filmu „Chłopiec i świat” w reżyserii Alê Abreu i zaprosić polskich widzów do kin już 19 lutego 2016 r.

Chłopiec i świat 2

Ta pełnometrażowa, brazylijska produkcja jest nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jest to opowieść o małym chłopcu, którego podróż przez świat jest pełna obserwacji zmieniającej się rzeczywistości. Niezwykle fascynująca jest strona wizualna filmu, łącząca różne techniki animacji.

Polska publiczność mogła obejrzeć ten film już podczas drugiej edycji Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, gdzie zdobył nagrodę jury dziennikarzy.

Dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom na wsi, mama, tata, zabawa na łące i bieganie za motylami. Ale pewnego dnia ten bezpieczny i oswojony świat się zmienia. Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane.

Cuca tęskni za tatą, który opuścił swoją wioskę, by znaleźć pracę. Chłopiec rusza jego śladem i odkrywa, jak wielki i dziwny jest świat zdominowany przez maszyny, obcych ludzi, dziwne istoty oraz dyszące parą i spalinami wielkie miasta. W Chłopcu i świecie wszystko podporządkowane jest animacji, dzięki której możliwe było stworzenie wyjątkowych obrazów – czasem pięknych i bezpiecznych, za chwilę groźnych i obcych. Cuca podróżuje w poszukiwaniu ojca, ale jednocześnie poznaje świat, który do tej pory dla niego nie istniał.

Niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych przedstawia złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach animacji, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką. Premiera filmu odbyła się w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało „ponieważ był pełen najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”.

Reżyser
Alê Abreu (ur. 1971) – brazylijski reżyser i scenarzysta. Już jako trzynastolatek uczestniczył w warsztatach z animacji w Brazylijskim Muzeum Obrazu i Dźwięku. Alê Abreu pracował jako twórca reklam oraz ilustracji do prasy i książek. Tworzy filmy krótko- i pełnometrażowe (Passo, Espantalho, Garoto Cósmico). Za Chłopca i świat otrzymał wiele nagród, między innymi statuetkę za najlepszą animację w Annecy (Annecy International Animated Film Festival).