Powrót do listy aktualności

Propozycje na drugi weekend festiwalu

Koniec „małych i dużych filmowych podróży” coraz bliżej – tak, wielki finał 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci już w niedzielę. Nie zwalniamy ani na chwilę – to będzie weekend pełen atrakcji. Co w planach? Między innymi spotkania, warsztaty i sceniczny debiut orkiestry Kina Dzieci!

Wielki finał aż się prosi o wielki koncert, dlatego też wybór krótkich francuskich metraży – od klasycznej „Podróży na Księżyc” po kultowego „Dżina z puszki” – uświetni występ orkiestry Kina Dzieci, której członków do gry na klekotkach i przeszkadzajkach przygotowali na specjalnych warsztatach Natalia Czekała i Krzysztof Guzewicz z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. To w Warszawie, a co we Wrocławiu? Jerz Igor w doborowym, sześcioosobowym składzie zagra na żywo muzykę do krótkich metraży.

Uroczyste zamknięcie festiwalu wiąże się z wręczeniem statuetek Kwiatu Paproci przyznawanych przez publiczność oraz dwa składy jury – twórców i dziennikarzy.  Kogo postanowią nagrodzić? I kogo nagrodzi widownia – do samego końca festiwalu trwa wielki ogólnopolski plebiscyt na najlepszy film festiwalu z konkursu głównego, czyli ośmiu pełnych metraży. Dodatkowo w kilku miastach trwa głosowanie na ulubionego bohatera z sekcji filmów krótkich. Czy wygra opowieść o sympatycznym pagórku, który odkryje w sobie „To coś”? A może historia pedantycznej myszy? Wszystko w rękach widzów.

jesień 00 filtry

Finałowe granie, oglądanie i nagradzanie to tylko część weekendowych atrakcji. Przed nami również spotkania. W sobotnie popołudnie o swoich wyprawach opowie wrocławianom duet podróżników Ku Słońcu, czyli Ania i Robb Maciąg. Z kolei klan globtroterów – Rodzina Bez Granic w ostatni festiwalowy weekend odbędzie małą podróż, a wszystko po to by spotkać się z widownią Kina Dzieci w sobotę w Warszawie i w niedzielę we Wrocławiu.

Kogo jeszcze będzie można spotkać? Lukasa Holgerssona. To on wciela się w rolę Lassego z „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai”, więc wie to i owo o filmie i rozwiązywaniu nawet najbardziej zawikłanych zagadek. Co ma o nich do powiedzenia, będzie można usłyszeć podczas spotkań po weekendowych seansach przygód detektywów. Nie zabraknie też spotkań sportowych – w sobotę i niedzielę po seansach „Syna Winnetou” w Multikinach na Targówku i Ursynowie będzie można porozmawiać z najprawdziwszymi piłkarzami Legii.

To nadal nie wszystko – po niedzielnej projekcji filmu „Rabarbar” będzie się można dowiedzieć co nieco o tym, jak robi się filmy. Specjaliści z Fundacji Wspierania Edukacji Filmowej FilmPRO opowiedzą o historii kina, o tym jak zmieniały się technika i technologia robienia filmów, jak stopniowo nabierały one koloru, dźwięku i trójwymiaru oraz jak zmienił się język filmu.

W planach są też warsztaty. Jakie? Na przykład przygotowane wspólnie z festiwalem Betonik warsztaty projektowania miasta. Będzie się można dowiedzieć co zrobić, żeby miasto było do mieszkania i zabawy. Znajdzie się też coś dla tych, którzy chcieliby mieć festiwalowego jeża, motyla albo łasicę na koszulce (albo torbie, albo np. poduszce). Kwiaciarnia Grafiki pokaże jak się robi nadruki sitodrukiem – trzeba tylko przynieść ze sobą to, na czym chce się mieć nadruk, słuchać wskazówek i już – jeż jak malowany. Warsztaty odbędą się po seansie niesamowitego filmu „Obraz”.

Mamy też coś dla rodziców – już w niedzielny poranek w kinie Muranów pierwsze spotkanie Klubu Kina Dzieci. Obejrzymy przebój ze Studia Ghibli, „Mój sąsiad Totoro” – opowieść o kotopodobnym duchu lasu i jego nowych sąsiadkach, 4-letniej Mei i 10-letniej Satsuki. Po seansie porozmawiamy o animacji, fenomenie anime, twórczości Hayao Miyazakiego i o tym, kto z nas chciałby kiedyś zostać sąsiadem Totoro. Rodzice dostaną od nas materiały o filmie, a dzieci zadania do wykonania.

Szczegóły wydarzeń we Wrocławiu i w Warszawie.