Rodzinna przygoda w kinie. Nasi ambasadorzy opowiadają o swoich wrażeniach z festiwalu.
Festiwal Kino Dzieci jest jednym z działań w ramach naszej kampanii społecznej „Dzieciaki na horyzoncie”, której celem jest zachęcanie do rodzinnych wypraw do kina na dobre filmy.
Kampanię oraz festiwal Kino Dzieci wspierają ludzie kultury i mediów, którzy sami są rodzicami: Katarzyna Bonda (autorka kryminałów), Novika (wokalistka, autorka teksów), Maja Ostaszewska (aktorka), Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka radiowej Trójki), Adam Woronowicz (aktor).
Maja Ostaszewska: “Moje dzieci kochają filmy. Odkrywanie wspólnie z nimi filmowego świata to fenomenalne doświadczenie. Dużo chodzimy do kina, masę oglądamy w domu. Zarówno Franek jak i Janka mają swoje ulubione tytuły i bohaterów. Ale nowy film zawsze oglądamy razem, bo wiem, że równie ważna, co historia rozgrywająca się na ekranie jest dla nich rozmowa o tym, co zobaczyli.”
Adam Woronowicz: “Uwielbiam moment, gdy zaczyna się film i moje dzieci totalnie wchodzą w ekranowy świat: zapominają o wszystkich potrzebach, zachciankach, zabawach, siedzą z otwartymi buziami i to, co dzieje się dookoła nie ma znaczenia. Sam szukam w kinie takich momentów – chcę żeby filmowa opowieść zaczarowała mnie i wciągnęła, jak wtedy, gdy byłem mały.”
Novika: “Dziś filmowy świat proponowany dzieciom, głównie przez telewizje, jest strasznie kolorowy i hałaśliwy. Niewiele jest produkcji odbiegających od tej krzykliwej sztampy. Brakuje mi bardziej stonowanych, skłaniających do refleksji opowieści, filmowych historii, w których można się zanurzyć. Cieszę się, że można je będzie odkrywać podczas Kina Dzieci. To dobry wstęp do odbioru ambitnego repertuaru.”
Katarzyna Bonda: “Jestem przeciwna wycinaniu z historii dla dzieci negatywnych postaci. Dzięki nim mali widzowie oswajają się z rzeczywistością, uczą się odróżniać dobro do zła. Widzą, że na świecie żyją nie tylko jednorożce i lalki Barbie, które pięknie śpiewają, grają na gitarze i mają wąską talię. Wilk też jest potrzebny. Dzięki niemu dziecko może zobaczyć, że Czerwony Kapturek był po prostu naiwny i zamiast zbierać kwiatki w lesie powinien słuchać się mamy.”
Katarzyna Stoparczyk: “Dzieciaki są najbardziej fantastyczną widownią świata, ale też najbardziej wymagającą. Gdy film im się spodoba zobaczymy: rumieniec, szeroko otwarte oczy i zachwyt na twarzy. Mali widzowie nie siedzą w fotelach, oni są po drugiej stronie ekranu i odbierają rzeczywistość filmową całym sobą. Dlatego robienie filmów dla dzieci to wielka odpowiedzialność. Te historie zostają w nich na całe życie. Mogą wpłynąć na to, kim będą w przyszłości, kim się zachwycą, kto będzie dla nich wzorem.
Dlatego to takie ważne, by wybierać dobre produkcje i potem o nich z dziećmi rozmawiać.”