Powrót do listy aktualności

Jak pisać i czytać scenariusze filmowe? – warsztaty dla młodzieży

Jak napisać dobry scenariusz? Młodzież zgromadzona na warsztatach podczas Festiwalu Script Fiesta będzie miała okazję poznać historię, która jeszcze nie trafiła na ekrany kin i wziąć praktyczny udział w jej rozwoju razem z autorami scenariusza musicalu “Słodziaki” – Arturem Wyrzykowskim i Emilem Płoszajskim.

jak pisać i czytac scenariusze_scriptfiesta
Warsztaty | Grupa Focusowa

Jak napisać dobry scenariusz? Jak stworzyć postać, w której zakochają się widzowie? Czy główny bohater filmu powinien się zmieniać? Jak pokazać tę zmianę? Co to jest łuk postaci? A suspens? Jak zbudować napięcie? Na wszystkie te pytania, wspólnie z młodzieżą zainteresowaną opowiadaniem historii, odpowiedzi poszukają Artur Wyrzykowski i Emil Płoszajski – autorzy scenariusza świątecznego musicalu

„Słodziaki”. Młodzież zgromadzona na warsztatach będzie miała okazję poznać historię, która jeszcze nie trafiła na ekrany kin i wziąć praktyczny udział w jej rozwoju. Uczestnicy warsztatów będą komentować rozwój zdarzeń, szukać motywacji bohaterów, mówić zarówno o swoich wątpliwościach, jak i zachwytach; zdradzać, jakie tekst wzbudził w nich oczekiwania i zastanawiać się, czy je spełnił. Scenarzyści odbiją piłeczkę – opowiedzą uczestnikom warsztatów, na czym polega rozwój tekstu i jak trudny (ale piękny!) jest to proces, jak można splatać ze sobą wątki i na czym polega dramaturgia. Zdradzą, jak sprawić, by bohater miał motywację do działania i co zrobić, żeby widz nie spodziewał się kolejnych rozwiązań, ale by jego oczekiwania zostały w pełni zaspokojone.

Warsztaty odbywają się 20 marca między 9:30-12:00.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem anna.bielak@scriptfiesta.pl do 15 marca. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń*

*warsztaty będą także pełnić funkcję grupy focusowej; autorzy będą na nich czytać i omawiać treatment  filmu dla dzieci i młodzieży, więc prosimy o zgłoszenia osób w przedziale wiekowym 13-18 lat
*mogą zgłaszać się małe grupy wraz z nauczycielem

SYNOPSIS SCENARIUSZA:

„Słodziaki” to świąteczny musical o Maurycym i jego rodzinie (i dziwnym facecie w kostiumie kota), którzy w uroczym miasteczku prowadzą tradycyjny sklep z piernikami. Tuż przed Świętami odwiedza ich siostra Maurycego, Bogacka, która ma złowieszczy plan zniszczenia ich domu. Aby ją powstrzymać, rodzina musi szybko zdobyć dużo pieniędzy. Postanawiają piec pierniki w programie „Mam Świąteczny Talent”. Jednak nastoletnia córka Maurycego, Julia, marzy o byciu piosenkarką i chce wystąpić solo. Jest rozdarta między spełnianiem własnych marzeń a pomocą rodzinie. Czy kiedy wszystko zacznie zmierzać do katastrofy, Maurycy i Julia zmierzą się ze sobą i zrozumieją, co naprawdę znaczy być rodziną?

SCENARZYŚCI:

ARTUR WYRZYKOWSKI – producent, reżyser i scenarzysta. Od 2007 roku prowadzi studio produkcyjne Artcore. Studiował scenariopisarstwo w Łodzi, obecnie produkuje i reżyseruje krótki film animowany dla dzieci “Skafander Klingerta”. Od zawsze marzył o zrobieniu musicalu, bo to gatunek przepełniony spektakularnością i radością.

EMIL PŁOSZAJSKI – scenarzysta i marzyciel. Autor kilku muzycznych spektakli od lat wystawianych w Teatrze Muzycznym w Toruniu, z których najnowszy to “Jacek i Placek na tropie księżyca.” Pisał też słuchowiska muzyczne dla dzieci i tworzył własne komiksy. Od zawsze marzył o zrobieniu świątecznego filmu dla całej rodziny, bo ma dość “Kevina samego w domu”.

Partnerem warsztatów podczas SCRIPT FIESTA są Kino Dzieci.Pro i Filmoteka Szkolna.