Powrót do listy aktualności

Sekcja Kina Dzieci na 18. MFF Nowe Horyzonty

Od ponad 10 lat w ramach specjalnej dziecięcej sekcji MFF Nowe Horyzonty pokazuje mądre, angażujące kino dla młodych widzów – od dwóch lat z programową pomocą Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, który we wrześniu zawita do blisko 20 polskich miast po raz piąty.

solan_i_ludwik

Swoją premierę w ramach sekcji będzie miała słowacko-polska koprodukcja Pajęczaki (reż. K. Kerekesova) – zaprezentujemy kilka odcinków animowanego serialu, w którym pajęczy mikrokosmos egzystuje tuż obok świata ludzi. Czeka nas pokaz animacji wyprodukowanych przez naszych sąsiadów – filmy i seriale dla dzieci z Litwy, Łotwy i Estonii. W zestawie krótkich metraży – m.in. przygody Gałganków z Łotwy (Gałganki na huśtawceKąpiel GałgankówZgadywanki Gałganków, reż. E. Jansons), suczki Lotte z Estonii (Lotte Journey South, reż. J. Põldma, H. Ernits) oraz jeżyków z Litwy (Jeżyki w mieście, reż. E. Lacis).

Coraz więcej filmów dla dzieci wywodzi się z pięknie ilustrowanych, literackich pierwowzorów. Kino Dzieci z nosem w książkach to mocny punkt programu Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i nie mogło zabraknąć go na MFF Nowe Horyzonty. Do kina powróci Basia (reż. M. Wasilewski, Ł. Kacprowicz), czyli serialowa adaptacja pięciu książeczek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, zrealizowana przez Grupę Smacznego, a także Pan Patyk i premierowo Szczur szos (reż. J. Jaspaert), krótkie animacje na podstawie bestsellerowych książek Julii Donaldson.

Nie od dziś wiadomo, że Skandynawowie mogą pochwalić się wielkimi osiągnięciami i wieloletnią tradycją w obszarze kultury dla dzieci – na Nowych Horyzontach pokażemy dwa norweskie klasyki z Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, kunsztowną animację poklatkową Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem (reż. Rasmus A. Sivertsen) oraz część uwielbianej przez przedszkolaki serii filmów aktorskich Kacper i Emma na safari (reż. A. L. Næss).

Seansom tradycyjnie będą towarzyszyły nieszablonowe i związane tematycznie z filmami warsztaty plastyczne.

Na 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia 2018.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

28.07, 10:00, Pajęczaki (knh 5)*
28.07, 13:00, Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem (DCF)*
29.07, 10:00, Basia (knh 5)*
4.08, 10:00, Kino Dzieci z nosem w książkach (knh 5)*
5.08, 10:00, Kino Dzieci: krótkie historie z sąsiedztwa (knh 5)*
5.08, 10:00, Hokus-pokus, Albercie Albertsonie (DCF)*
5.08, 13:00, Kacper i Emma na safari (DCF)*

* po pokazie warsztaty plastyczne