Powrót do listy aktualności

Śniadanie wydawców literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz branży filmowej podczas SCRIPT FIESTA

23 marca zapraszamy na wydarzenie, inspirowane Targami Literackimi towarzyszącymi Międzynarodowym Festiwalom Filmowym w Berlinie oraz Cannes, współorganizowane przez FESTIWAL SCRIPT FIESTA, Martę Sikorską z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Kino Dzieci.Pro – program developmentowy organizowany przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, którego celem jest wspieranie produkcji filmowej dla młodej widowni w wieku 4-12 lat.

fb_cover_sniadanie (1)

Wydarzenie ma na celu promocję dobrej polskiej literatury dla dzieci i młodzieży na rodzimym rynku filmowym, który adaptacje ceni sobie nie mniej, niż scenariusze oryginalne. Doświadczenia wielu europejskich kinematografii (z duńską, szwedzką i norweską na czele, gdzie rocznie powstaje kilkanaście produkcji dla dzieci wysokiej jakości) dowodzą, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród widzów ekranowe adaptacje literatury dziecięcej. Sukcesy takich filmów jak „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja (adaptacja książki dla dzieci Marcina Szczygielskiego. Film w kinach obejrzało niemal 250 tys. widzów, w podsumowaniu roku 2016 ten tytuł znalazł się na 11 miejscu) czy „Tarapaty” Marty Karwowskiej (ponad 300 tys. widzów) pokazują, że polski rynek filmowy i widzowie również czekają na dobre filmy dla młodych widzów. Wyraźną zmianę dostrzegamy też w nastawieniu branży filmowej do realizacji tego typu projektów.

Ogromnym zainteresowaniem scenarzystów i producentów cieszą się warsztaty Kino Dzieci.Pro. W ramach priorytetów produkcyjnych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej istnieje osobna pula budżetowa przeznaczona na dofinansowywanie projektów pełnometrażowych filmów fabularnych i animowanych dla młodego widza lub widowni familijnej. 2017 rok był drugim rokiem funkcjonowania w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej komisji eksperckiej oceniającej projekty filmów dla młodego widza i widowni familijnej. Do komisji w ciągu trzech sesji złożono 27 wniosków. PISF dofinansował produkcję 4 pełnometrażowych filmów fabularnych oraz przyznał środki na rozwój siedmiu projektów filmowych. Obecnie większym zainteresowaniem i uznaniem cieszą się również seriale dla dzieci produkowane przez niezależnych producentów i stacje telewizyjne. Z nadzieją, że Śniadanie Wydawców i Branży Filmowej może się przyczynić do powstania kolejnych fantastycznych filmów oraz seriali dla dzieci i młodzieży chcemy, aby wydarzenie przyjęło formę prezentacji książek, które zdaniem wydawców mogą stanowić materiał na powstanie filmowej lub serialowej adaptacji. Śniadanie odbędzie się 23 marca w godzinach porannych w gościnnych przestrzeniach Baru Studio na Placu Defilad w Warszawie.

Profesjonalistów z branży filmowej (producentów, scenarzystów i reżyserów), zainteresowanych wzięciem udziału w śniadaniu, prosimy o przesyłanie swoich zgłoszeń na adres: marta.sikorska@pisf.pl i/lub anna.bielak@scriptfiesta.pl. Czekamy na Was!