Powrót do listy aktualności

Szczęśliwa dziewiątka Konkursu głównego 6. MFF Kino Dzieci!

Dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes, Annecy czy Berlinie, pokazywanych w 22 miastach – tak przedstawia się tegoroczny Konkurs główny 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. W programie festiwalu znalazło się ponad 150 filmów z całego świata, prezentowanych w ramach ośmiu sekcji. Szósta edycja MFF Kino Dzieci startuje już 21 września, bilety w sprzedaży od 3 września!

O statuetkę Kwiatu Paproci, którą przyznają widzowie w ogólnopolskim głosowaniu oraz powołane składy jurorskie, powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla dzieci na świecie. 6. MFF Kino Dzieci otworzy ekranizacja uwielbianej przez młodych czytelników i ich opiekunów książki Dino Buzzatiego z 1945 roku. Chodzi oczywiście o…

„Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” (tyt. oryg.  „La fameuse invasion des ours en Sicile”) w reżyserii Lorenzo Mattottiego. To przepiękna animacja, która miała swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w sekcji Un certain regard i pokazywana była w Annecy, czyli na najważniejszym festiwalu animacji na świecie. Grupa niedźwiedzi pod przywództwem króla Leoncja, wyrusza na poszukiwanie zaginionego, królewskiego syna Tonia. Życie zwierząt bardzo się zmienia, gdy trafią do rządzonej przez ludzi i ich zasady krainy. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić? Nie lada gratką animacji jest polska wersja dubbingu, w którym usłyszymy głosy m.in. Andrzeja Chyry i samego Romana Gutka! Powstanie animacji wsparło polskie Studio Letko.

„Jakub, Mimmi i gadające psy” (tyt. oryg. „Jēkabs, Mimmi un runājošie suni”) – animacja zrealizowana w technice cut-out, będąca koprodukcją polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, w reżyserii Edmundsa Jansonsa, ze wspaniałą muzyka autorstwa Krzysztofa A. Janczaka. Animacja jest adaptacją powieści łotewskiej pisarki Luīze Pastore. Tytułowi bohaterowie – Jakub i Mimmi, to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Życiowe wyzwania i wspólny cel sprawiają, że dzieci łączą siły w walce o lepszy świat, doświadczając po drodze wielu ciekawych przygód.

„Solan i Ludwik – Misja Księżyc” (tyt. oryg. „Månelyst i Flåklypa”) – trzecia z tej serii animacja Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców gatunku z Norwegii. Tym razem Solan i Ludwik biorą udział w wyścigu o wpływy w kosmosie, uczą się nie tylko współpracy, ale także tego, czym jest stratosfera, światło gwiazd i kosmiczne śmieci. A to wszystko w dopracowanej w każdym szczególe animacji. Za produkcję odpowiada polskie studio WJTeam/Likaon. Autorką postaci i kostiumów jest Liliana Świrska, pracująca w Norwegii artystka polskiego pochodzenia.

„Cały świat Romy” (tyt. oryg. „Kapsalon Romy”) – film oparty na powieści Tamary Bos, w reżyserii Mischy Kamp. Tytułowa Romy po szkole spędza czas u babci, która prowadzi salon fryzjerski. Relacja dziewczynki z surową i wymagającą babcią bardzo się zmieni, gdy Romy pozna prawdziwe oblicze seniorki i odkryje, jak bardzo są do siebie podobne. Poruszająca opowieść o współczesnych relacjach międzypokoleniowych i przemijaniu. Obraz nagrodzony podczas Frankfurter Buchmesse za najlepszą ekranizację literacką dla dzieci i młodzieży oraz zdobywca Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na festiwalu Kino w Trampkach.

„Niezwykłe lato z Tess” (tyt. oryg. „Mijn bijzonder rare week met Tess”) – niemiecko-holenderski pełnometrażowy debiut Stevena Wouterlooda. Wyróżniony na Berlinale 2019 oraz świetnie przyjęty na wielu innych festiwalach dla dzieci i młodzieży na całym świecie. Film w subtelny sposób dotyka tematów samotności, bliskości i przyjaźni, to historia 10-letniego Sama i jego przyjaciółki Tess, którzy odkrywają, co jest w życiu najważniejsze.

„Operacja Człowiek w Czerni” (tyt. oryg. „Operasjon Mørkemann”)klasyka kryminału dla dzieci w reżyserii Grethe Bøe, która z pewnością zachwyci fanów serii „Biuro detektywistyczne nr 2”. Ciekawe czy duet detektywów Tiril i Olivier oraz psa Ocho, powtórzy ubiegłoroczny sukces Lassego i Mai, którzy z „Pierwszą tajemnicą”, wygrali plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu.

„Szybcy i śnieżni” (tyt. oryg. „Racetime”) – kanadyjska animacja na podstawie filmu The dog who stopped the warw reżyserii Benoîta Godbouta. Historia pewnego konkursu saneczkowego, który udowadnia, że wśród przyjaciół wszystko zawsze jest możliwe. Obraz zdobył już w tym roku nominację do Canadian Screen Award za najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsze osiągnięcie w montażu dźwięku.

„Klara Muu!” (tyt. oryg. „KuToppen”) – norweska animacja dla najmłodszych widzów w reżyserii Lise I. Osvoll. Historia ambitnej krowy, która, trafiając z miasta na farmę swojego ojca, odkryje w sobie nowe zaskakujące talenty. Pogodna opowieść o marzeniach, sławie i zdobywaniu popularności szlachetnymi uczynkami.

„Pettson i Findus Wielka wyprowadzka” (tyt. oryg. „Pettersson und Findus – Findus zieht um!”) – niemiecka produkcja w reżyserii Ali Samadi Ahadiego, to kolejna seria przygód ulubieńców dzieci – sędziwego Pettsona i jego kota Findusa. Animacja skierowana do najmłodszych widzów naszego festiwalu. Mały kot Findus zaczyna dorastać i wszystko wokół się zmienia. Początkowo chce tylko większego łóżka, ale wkrótce potem wpada na pomysł wyprowadzki od swojego opiekuna Pettsona.

W Konkursie filmowych odkryć zaprezentujemy 7 tytułów, w tym aż 5 premier. Za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki, odbędziemy sentymentalną podróż do polskiej klasyki kina młodego widza. Zajrzymy do Włoch, dzięki sekcji narodowej – Ciao Italia! Nie zabraknie także projekcji filmów, które podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu spodobały się najbardziej – to w sekcji Panorama. W sekcji Kino Dzieci z nosem w książkach spotkamy się z ulubionymi bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi na ekran. W sekcji Klasyka Kina Dzieci przypomnimy najlepsze filmy poprzednich pięciu edycji MFF Kino Dzieci.

Poza plebiscytem publiczności, swoją nagrodę podczas 6. MFF Kino Dzieci przyznają także składy jurorskie: dziennikarzy, twórców, ECFA oraz SKSiL. Porcelanowe statuetki Kwiatu Paproci specjalnie na festiwal zaprojektowały polskie artystki z Fenek Studio.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa

Patroni medialni: AMS, Co Jest Grane 24, Czas Dzieci, Wysokie Obcasy, Książki. Magazyn do czytania, Filmweb, Film New Europe, Going, Kino, Lubimy czytać, Ładne Bebe, Nasze Miasto, Przedszkola.edu.pl, Radio TOK FM, Ryms, Wirtualna Polska

Partner główny: VOX

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook:

6.Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci na Facebooku

Wydarzenie Kino Dzieci o Wychowaniu na Facebooku

Instagram

Materiały do pobrania: FTP

hasło i login: press