Twórcy o BASI 2

Łukasz Kacprowicz, reżyser „Basi 2″, o wyzwaniach, które wiążą się z przeniesieniem książkowej serii na ekran:

intro1-340x245

– Przeniesienie literatury na ekran jest zawsze wyzwaniem. W przypadku „Basi” nasi scenarzyści wspólnie z autorką panią Zofią Stanecką przerabiali historie z książek na scenariusze, tak by miały odpowiednią długość (każdy odcinek ma 11 minut). Praktycznie każda historia wymagała rozwinięcia podejmowanego tematu, rozszerzenia dialogów, dodania tzw „gagów”. Musieliśmy też ujednolicić projekt graficzny postaci tak, by Basia, jej rodzina i koledzy wyglądali w każdej scenie i odcinku tak samo (książka pod tym względem rządzi się innymi prawami). Najtrudniejsze było chyba to by oddać w filmie to co dzieci i rodzice pokochali w serii książek. Patrząc na reakcje widzów filmowej Basi wydaje się, że nam się to udało.


Marcin Wasilewski, reżyser i scenarzysta „Basi 2″, o charakterze tytułowej bohaterki:

– Basia jest barwną postacią złożoną z wielu cech typowych dla dziewczynki w tym wieku. Mamy tam całe spektrum zachowań i emocji, często przeciwstawnych. To mieszanka złości, radości, smutku, ciekawości itd. Czym gramy w serii najbardziej? Wszystkim, nieprzewidywalność Basi czyni z niej ciekawą bohaterkę.

I o tym jak odkrył serię książek o Basi:

– Były to czasy, kiedy na rynku były tylko trzy, cztery książki o Basi, ale mimo tego widać było że projekt ma potencjał, by stać się dużą i popularną serią. Wyrazista bohaterka i problemy, z którymi może identyfikować się duża rzesza widzów. Wszystko z humorem i, co ważniejsze, z przekazem.


CHAR_BASIADRESS_009_DIRT_1O ekranizacji wypowiada się pisarka Zofia Stanecka, autorka „Basi 2”, współautorka scenariusza i dialogów serialu:

‒ Byłam bardzo ciekawa tego, czy animacja uchwyci charakter Basi. Myślę, że Basia filmowa jest bliska Basi książkowej, co niezmiernie mnie cieszy. Od samego początku twórcy filmu odnosili się z wielkim szacunkiem do naszej pracy i dali nam ‒ mnie, Mariannie Oklejak i Dorocie Nowackiej, która odpowiada za opracowanie graficzne serii, prawo do czuwania nad integralnością projektu.


O niezwykłym przeobrażeniu ilustracji książkowej w animację opowiada ilustratorka „Basi 2” Marianna Oklejak, odpowiadająca za koncepcję teł, rekwizytów i postaci w serialu:

‒ Zależało nam na tym, by plastycznie Basia była jak najbliższa książkowemu pierwowzorowi, to wymagało wypracowania jasnego stylu i przekazywałam animatorom niezliczone uwagi. Jestem wdzięczna, że wysłuchiwano mnie z taką cierpliwością. Jestem zadowolona, że Basia tak zgrabnie się porusza, ma żywą mimikę. Poza tym zaskakuje mnie cały czas i muszę się do niej jeszcze przyzwyczajać, bo to zupełnie nowy rozdział. Już nie ja sama ją kształtuję, to kolejny etap „wypuszczania dziecka w świat”.