Powrót do listy aktualności

Voyage, voyage – sekcja francuska na Kinie Dzieci

Od początku swojego istnienia Kino Dzieci co roku prezentuje filmy z wybranego kraju w ramach sekcji narodowych. Pierwsza edycja była okazją do spotkania z kinematografią norweską, podczas ubiegłorocznej wybraliśmy się do Niemiec. W tym roku przyjrzymy się filmom z Francji. Wspólnie z Instytutem Francuskim przygotowaliśmy sekcję Voyage, voyage – filmy francuskie. Zaprezentujemy ponadstuletnią historię francuskiego filmu dla najmłodszych.

kirikou i czarownica 3

Sekcję francuską otworzymy w pierwszą niedzielę festiwalu w kinie Muranów (18.09, godz. 11.00). Pokażemy cykl animacji ze słynnego studia Folimage – Leon i cztery pory roku i zaprosimy wszystkich miłośników francuskich wypieków na specjalny poczęstunek. Dla naszych widzów na stole zagoszczą pachnące i pyszne croissanty.

Atrakcji prosto z Francji będzie więcej – przybędą do nas krótkometrażowe produkcje, również z Folimage, m.in. Bardzo mały lis – historia wyjątkowo niewielkiego rudego mieszkańca lasu i za nic nie chcącej go wypuścić na wolność paskudy, Słoń i rower – opowieść o słoniu, który robi wszystko, żeby spełnić swoje wielkie, największe, najważniejsze marzenie. W programie znalazły się też pełne metraże, takie jak: Obraz – film opowiadający o pełnym niesprawiedliwości świecie wewnątrz niedokończonego dzieła malarza, Adama – historia z pogranicza Afryki Zachodniej, niepokojącej Krainy Oddechów i pogrążonej w chaosie wojny Europy, Dzień wron, w którym wychowany przez ojca-olbrzyma w lesie, nie znający innych ludzi Kabaczek musi odnaleźć się w mieście i Opowieści nocy – tygiel mitów, legend i podań z całego świata.

To nie wszystko! Wielka, specjalnie na tę okazję stworzona orkiestra Kina Dzieci, zaprawiona w muzycznym boju na warsztatach z pianistką Natalią Czekałą z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zagra na żywo muzykę do francuskich filmów podczas finałowego spektaklo-koncertu. Zobaczymy m.in. „Podróż na Księżyc”, „Zbyt małego księcia” i „Dżina z puszki”, a usłyszymy fortepian, bum bum rurki, bębny i wiele innych instrumentów.

Więcej informacji o wydarzeniach w Warszawie tutaj.