Powrót do listy aktualności

Warsztaty krytycznofilmowe dla nauczycieli podczas 6. MFF Kino Dzieci | Zapisy zakończone

Weekendowe warsztaty z krytyki filmowej, których uczestniczki i uczestnicy pogłębią wiedzę dotyczącą kina – jego języka, historii, jak i współczesnych nurtów. Rozwiną umiejętności z zakresu analizy i interpretacji filmu. Będą też mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia z zawodowcami.

W programie warsztatów znajdą się m.in. zajęcia dotyczące wykorzystywania filmu w edukacji, zjawisk we współczesnym kinie, związków kina z nowymi mediami, specyfiki współczesnej krytyki filmowej i jej rodzajów oraz scenariusza filmowego i uniwersalnych zasad tworzenia opowiadania.

Wydarzenie jest częścią programu Kino Dzieci o wychowaniu – cyklu warsztatów i wykładów dla dorosłych (rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów), organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Termin: 21.09 (sobota), 12:00-20:00 i 22.09 (niedziela), 10:00-16:00

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Udział: 50 zł; zapisy zostały zamknięte 6 września. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

 

BLOKI TEMATYCZNE

Krytyka i analiza filmowa. Warsztat skierowany jest do nauczycieli pracujących z uczniami na II. i III. etapie edukacji. Podczas dwóch dni zajęć uczestnicy zapoznają się z obecnymi trendami w metodyce edukacji filmowej, współczesnej krytyce filmowej i nowymi tematami podejmowanymi w filmoznawstwie.

Krytyka filmowa w dobie social-mediów. Na warsztatach zajmiemy się tradycyjnymi i nowo medialnymi formami krytyki filmowej. Zastanowimy się, czy w dzisiejszych czasach potrzebujemy (anachronicznej?) instytucji krytyka i czasopisma filmowego. W drugiej, praktycznej części warsztatów będziemy ćwiczyć sposoby mówienia o filmie bez streszczania fabuły oraz argumentowanie sądów krytycznych. W trzeciej części warsztatów porozmawiamy o nowoczesnych krytycznofilmowych miniaturach – poście na Facebooku, blurbie i komentarzach na Filmwebie.

Mind-game films i współczesny świat. Na warsztatach zajmiemy się fenomenem filmów gier umysłowych – jednym z najciekawszych zjawisk kina współczesnego. Porozmawiamy o tym, jak opisywać zjawiska filmowe i odnosić je do współczesności. Warsztaty skupią się na narracyjnych i tematycznych wyznacznikach nurtu, jak i na jego kontekstach antropologicznych – technofobii i niepewności życia we współczesnym świecie.

Scenariusz i opowiadanie. Zajęcia dotyczyć będą podstawowych zasad tworzenia scenariusza, w tym budowania narracji, tworzenia bohaterów, sytuowania punktów zwrotnych. Dowiemy się jakie są formy scenariusza, jak również – jak tworzyć oryginalną i interesującą historię, nie tylko przeznaczoną do medium filmowego.

PROWADZĄCY

Anna Równy – metodyk edukacji filmowej i koordynatorka merytoryczna Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej;

Maciej Sobieszczański – scenarzysta, reżyser i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi;

Barbara Szczekała – filmoznawczyni i redaktorka czasopisma „EKRANy”.