Powrót do listy aktualności

Werdykt 2. FF Kino Dzieci!

Podczas zamknięcia festiwalu w Kinie Muranów ogłosiliśmy wyniki głosowania trzech składów jurorskich – publiczności, dziennikarzy i reżyserów.
We wszystkich 18 festiwalowych miastach publiczność mogła ocenić osiem konkursowych tytułów. Ze znaczącą przewagą na prowadzaniu znalazł się film, który uzyskał Nagrodę Publiczności 2. FF Kino Dzieci 2015 – Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms (reżyseria: Pontus Klänge, Walter Söderlund).

Po obejrzeniu ośmiu filmów konkursowych dwa składy jurorskie dokonały wyboru najlepszych filmów 2. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i przyznały nagrody Kwiatu Paproci.

Nagrodę jury dziennikarzy otrzymuje film Chłopiec i świat (scenariusz i reżyseria: Alê Abreu) za oryginalność estetyczną i wyjątkową wrażliwość społeczną.

Rzadko się zdarza, by film animowany miał tak wiele poziomów, wzbudzał tak silne emocje, a jednocześnie docierał – co przetestowaliśmy – do odbiorców w różnym wieku i to nie dzięki swojej umowności czy aluzjom czytelnym dla dorosłych. Ta nierealistyczna w formie opowieść świetnie przybliża jak najbardziej realne problemy współczesności. Cieszymy się, że mieliśmy okazję zobaczyć ten film.

Jury dziennikarzy w składzie: Jakub Demiańczuk, Kaja Klimek i Katarzyna Sarek.

 

Jury reżyserów w składzie: Piotr Dumała, Agnieszka Glińska i Jarek Wszędybył przyznało nagrodę dla filmu Mamo, kocham cię (scenariusz i reżyseria: Jānis Nords).
Uzasadnienie nagrody:

– za głębię i przenikliwość obserwacji oraz psychologiczną prawdę w ukazaniu 12-letniego bohatera uwikłanego w konflikt ze światem

– mądry i ważny przekaz o wyzwalającej sile prawdy i miłości.

Jury przyznało także wyróżnienie dla Życie według Nino (reżyseria: Simone van Dusseldorp
scenariusz: Urszula Antoniak)

– za subtelne i przekonujące połączenie realnego i fantastycznego, które pomaga przetrwać najtrudniejsze życiowe sytuacje.

 

Informujemy, że z powodów zawodowych Bartek Konopka zrezygnował z udziału w posiedzeniu jury. W związku z tym, w skład jury reżyserów wszedł Jarek Wszędybył – reżyser, dokumentalista, autor filmu „Zabawy z czasem”.

 

Bardzo dziękujemy jurorom za przyjęcie naszego zaproszenia do wspólnego oceniania konkursowych filmów.

Z nagrodzonymi twórcami skontaktujemy się niebawem.