Powrót do listy aktualności

Wie geht’s dir? Czyli niemieckie filmy na festiwalu Kino Dzieci

Filmowy teatr cieni z muzyką na żywo będzie jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Pokazom misternych wycinankowych animacji wykreowanych przed pół wiekiem przez Lotte Reiniger towarzyszyć będzie ścieżka dźwiękowa tworzona przez współczesne dzieci. Niepowtarzalne projekcje odbędą się 3 i 4 października w Warszawie i Wrocławiu.

Filmy Reiniger powstały w latach 40. i 50 ubiegłego wieku. Mówi się, że niemiecka reżyserka wyprzedziła o ponad 10 lat Walta Disneya. Była prekursorką animacji wycinankowej, w ciągu całej kariery zrealizowała ponad 40 tytułów.

jas

Podczas Kina Dzieci zobaczymy cztery krótkie animacje Reiniger (Śpiąca królewna, Calineczka, Złota gęś, Jaś i magiczna fasola), które ułożą się w blisko godzinny pokaz. Zostaną zaprezentowane w niecodziennej oprawie: zilustrowane muzyką na żywo w wykonaniu dzieci w wieku 7-10 lat, które dzień wcześniej będą uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zapisy na warsztaty ruszą 10 września.

Animacje Lotte Reiniger to tylko jedna z propozycji sekcji: Wie geht’s dir? (Jak się masz?), którą oglądać można będzie podczas Kina Dzieci. Zobaczymy w niej najlepsze niemieckie filmy wybrane we współpracy z Goethe-Institut.

Podczas Kina Dzieci zobaczyć można będzie zestaw niemieckich filmów krótkometrażowych. W programie także trzy pełnometrażowe filmy aktorskie: „Sierżant Pepper” zrealizowany przez Sandrę Nettelbeck opowiadający o przyjaźni chłopca i najbogatszego psa świata, „Zostawcie Mississippi” w reżyserii Detleva Bucka, w której mała Emma i jej babcia biorą pod opiekę klacz, tytułową Mississippi oraz „Księżycowe dzieci” w reżyserii Manueli Stacke o braterskiej miłości i sile wyobraźni.

Niemiecka kinematografia to kolejny gość specjalny Festiwalu Kino Dzieci. W ubiegłym roku widzowie mieli okazję odkrywać bogactwo norweskich filmów kręconych z myślą o najmłodszych.