Powrót do listy aktualności

Wielki finał 6. MFF Kino Dzieci!

Szósta edycja festiwalu Kino Dzieci powoli zbliża się do końca. W ostatni festiwalowy weekend zabierzemy widzów w prawdziwą podróż w czasie. Wszystko za sprawą filmów Charliego Chaplina, Georgesa Mélièsa i Bustera Keatona. Seansom kina niemego akompaniować będzie na żywo zespół Enchanted Hunters. Świat początków kina przybliży nam, z ramienia Centrum Kultury Filmowej, podczas specjalnie przygotowanych wstępów, Korek Bojanowski. W niedzielę poznamy wszystkich zwycięzców 6. MFF Kino Dzieci, którzy otrzymają nagrodę Kwiatu Paproci.

W warszawskich kinach: Kinie Muranów i Kinotece przez cały tydzień odbywają się poranne i popołudniowe pokazy festiwalowych filmów. Zbieramy głosy publiczności ze wszystkich 23 kin w Polsce, na najlepszy film z Konkursu głównego w tegorocznej edycji. W nadchodzący weekend zaprosimy na ostatnie już spotkania z twórcami, warsztaty kreatywne i krótkie prelekcje edukatorek ze Spotlight Kids. Nie zabraknie stoisk najlepszych dziecięcych wydawnictw, będą z nami: Media Rodzina, Wydawnictwo Dwie Siostry Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Widnokrąg. Swoje inauguracyjne spotkanie po seansie „Doliny Muminków” będzie miał Klub Kina Dzieci, czyli comiesięczne spotkania filmowe dla dzieci w Kinie Muranów, po których dyskutujemy o obejrzanych filmach i spotykamy się z ciekawymi gośćmi. Z kolei  Dyskusyjne Kółko Filmowe podda analizie wątki z filmów: sześciolatki porozmawiają o filmie „Niesforny Bram”, a dziewięciolatki przedyskutują „Cały świat Romy”.

W sobotę w Kinie Muranów czeka nas pokaz „Jakub, Mimmi i gadające psy” – animacji zrealizowanej w technice cut-out, koprodukcji polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, ze wspaniałą muzyką autorstwa Krzysztofa A. Janczaka, po którym zaprosimy na spotkanie z reżyserem Edmundsem Jansonsem i Sabine Andersone – producentką filmu. W ramach sekcji Ciao Italia! – kino włoskie, zobaczymy zestaw „Potwory nie istnieją i inne filmy krótkie”. Przed startem filmów fragment książki „Maurizio. Włoska przygoda” przeczyta Janusz Zadura, a po filmach, podczas warsztatów z autorką książki Katarzyną Kozłowską i ilustratorką Agnieszką Żelewską, wspólnie stworzymy mapy Rzymu.

Odwiedzą nas również twórcy „Niezwykłego lata z Tess”, po seansie na pytania widzów odpowiedzą Steven Wouterlood – reżyser oraz główni aktorzy: Sonny Coops van Utteren i Josephine Arendsen – filmowi Sam i Tess. Zaplanowaliśmy także spotkanie z Théo Polgárem – filmowym „Danielem” z filmu w reż. Marine Atlan.

W niedzielę z kolei nie lada gratka dla miłośników Wikinga Tappiego, serialu który powstał na podstawie ukochanych przez dzieci książek autorstwa Marcina Mortki zilustrowanych przez Martę Kurczewską. Po seansie w Kinie Muranów zaprosimy na spotkanie z  twórcami filmu ze studia EGoFILM: Eweliną Gordziejuk – producentką serii, Tessą Moult-Milewską – reżyserką odcinka „Talenty Tappiego”, Marcinem Grajem – reżyserem odcinka Leśna Pułapka”, Rafałem Rozmusem – kompozytorem muzyki oraz Antonim Pawlickim – serialowym Chichotkiem.

W niedzielę w Kinotece zobaczymy m.in.: „Dzień czekolady” w reż. Jacka Piotra Bławuta, adaptację książki Anny Onichimowskiej pod tym samym tytułem. Po seansie poznamy filmową Monikę, czyli dziecięcą aktorkę Julię Odzimek. A za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki i pokazu „Podróż za jeden uśmiech” spotkamy się z Henrykiem Gołębiewskim – filmowym Poldkiem, który opowie nam o pracy na planie kultowej produkcji.

Finałem tegorocznej szóstej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kino Dzieci będzie pokaz filmów kina niemego z muzyką na żywo w wykonaniu duetu Enchanted Hunters (Magdaleny Gajdzicy i Małgorzaty Penkalli). Zobaczymy „Imigranta” w reż. Charliego Chaplina, „Jeden tydzień” Bustera Keatona i dzieło Georgesa Mélièsa pt. „Poczwarka i złoty motyl”.

Koncert będzie oficjalnym zamknięciem 6. MFF Kino Dzieci, rozpoczniemy go ogłoszeniem wyników głosowań wszystkich tegorocznych składów jurorskich (dziennikarzy, twórców, jury Konkursu filmowych odkryć, European Children’s Film Association, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych). Nagrody Kwiatu Paproci otrzyma także najwyżej oceniony przez publiczność film tej edycji.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa

Patroni medialni: AMS, Co Jest Grane 24, Czas Dzieci, Wysokie Obcasy, Książki. Magazyn do czytania, Filmweb, Film New Europe, Going, Kino, Lubimy czytać, Ładne Bebe, Nasze Miasto, Przedszkola.edu.pl, Radio TOK FM, Ryms, Wirtualna Polska

Partner główny: VOX

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci na Facebooku

Wydarzenie Kino Dzieci o Wychowaniu na Facebooku

Instagram:

Materiały do pobrania: FTP

hasło i login: press