Powrót do listy aktualności

Razem z filmami. Wydarzenia podczas 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Filmowy spektakl świateł i cieni, spotkania z indyjską kulturą i gośćmi, strefy dla majsterkowiczów i fanów literatury dziecięcej, a także wydarzenia dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą budować z dziećmi relacje oparte na zrozumieniu i zaufaniu – 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci to bogaty program wydarzeń specjalnych. Oto najważniejsze z nich. 

AB_VISUEL_1b

Warsztaty w Warszawie i Wrocławiu

Tradycyjnie po wszystkich pokazach w weekendy w Warszawie i Wrocławiu Kino Dzieci zaprasza na warsztaty, na których najmłodsi stworzą związane tematycznie z filmami prace plastyczne.

W Warszawie i Wrocławiu widzowie pomajsterkują i uwolnią swoją wyobraźnię na warsztatach Najmniejsi Projektanci Świata. W Kinie Praha w Warszawie (22 września) i w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (29 września) pojawią się strefy warsztatowe z meblami Tuli, zaprojektowanymi i wykonanymi przez VOX ‒ głównego partnera festiwalu, w których rodzice i dzieci stworzą ich miniaturowe wersje z tektury. Uczestnicy zajęć poznają zabawy ruchowe dla najmłodszych, sprawdzą jak zwierzaki Kina Dzieci znalazły sposób na kreatywną zabawę, ale przede wszystkim spędzą niezapomniany czas z dzieckiem. Zapisy przez formularz dostępny na stronie.

Przed Kinem Muranów i w Kinie Nowe Horyzonty 22 i 23 września widzom festiwalu będzie doradzał Ostry Dyżur Literacki Fundacji Czas Dzieci. Ubrani w kitle specjaliści literatury dla dzieci będą rekomendować książki (i filmy Kina Dzieci) indywidualnie dobrane dla każdego czytelnika i w ramach zabawy zapiszą je na receptę. Akcja ma uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Sztuka na żywo muzycznie i filmowo

W niedzielę 23 września, dzięki holenderskiemu teatrowi Lichtbende, w Kinie Praha w Warszawie weźmiemy udział w niezwykłym widowisku światła, cienia, tworzonej na żywo animacji. Spektakl Ja i pchła odwołuje się do tradycji latarni magicznej i początków filmu. Łącząc sztuki wizualne, teatr i muzykę wykonywane na oczach widzów, opowiada inspirującą historię pieska, który przynosi ze sobą do domu stado rozzuchwalonych pcheł.

Klamrą Festiwalu będzie muzyczno-filmowa podróż do Indii. Pokazom filmów krótkometrażowych Przyjaciel oraz Katputli z sekcji Namaste – kino Indii, ostatniego dnia festiwalu w Kinie Muranów, towarzyszyć będzie prezentacja tradycyjnych indyjskich instrumentów muzycznych oraz koncert w wykonaniu Wacława Zimpla, uznanego na świecie multiinstrumentalisty i kompozytora.

Podróż do Indii

Obok filmów w specjalnej sekcji indyjskiej Namaste – kino Indii organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń pobocznych związanych z indyjską i azjatycką kulturą. W niedzielę 23 września przed Kinem Muranów odbędą się plenerowe zajęcia jogi dla dzieci i dorosłych, które poprowadzi certyfikowana nauczycielka z Ambasady Indii Kirti Gahlawat (należy przynieść swoją matę). Atrakcje przygotował także tegoroczny partner festiwalu Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W programie znalazło się m.in. oprowadzanie po wystawie Strefa dźwięków (26 września) oraz warsztaty z Tomaszem Madejem dotyczące świata tradycyjnych gier z Japonii, Mongolii, Malezji czy Chin (27 września).

W niedzielę 30 września festiwalowe Kino Praha wypełni indyjska muzyka, taniec i zabawa. Kino Dzieci, wspólnie z Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu oraz Polskim Stowarzyszeniem Carrom, przygotowało bogaty program atrakcji: prezentację tradycyjnych strojów indyjskich, spotkanie z indolożką Pauliną Nowakowską, strefę gry w carrom ‒ tradycyjną grę bilardową rozgrywaną na kwadratowej planszy i otwarte warsztaty tańca indyjskiego z Magdaleną Niernsee po filmie Bilet ulgowy.

Indie oczarują również wrocławskich widzów. Uczestników festiwalu we Wrocławiu czekają warsztaty tańca, sztuki batiku, warsztaty jogi oraz indyjskie śniadanie.

Goście Kina Dzieci

Do Warszawy przyjadą odtwórcy głównych ról w nowej odsłonie popularnej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica: Frank Dorsin i Ester Vuori (22-23 września), a także reżyser filmu Łowcy czarownic Raško Miljković i dziecięcy aktorzy Silma Mahmuti i Mihajl Milavić (28 i 29 września).

Fani książkowych przygód wikinga Tappiego będą mieli szansę zdobyć cenny autograf! Po seansie serialu Wiking Tappi  (29 września w Warszawie i 30 września we Wrocławiu) widzowie spotkają się z Marcinem Mortką, autorem książek o dzielnym wikingu. Gośćmi festiwalu będą też producenci Włodzimierz Matuszewski (Pajęczaki) i Martin Jern (Pokój 213) oraz reżyserzy Kaspar Jancis (Kapitan Morten i Królowa Pająków) i Jacob Dammas (199 małych bohaterów).

Okazją do ciekawych spotkań będą seanse ekranizacji uwielbianej przez pokolenia literatury. Swoje ulubione fragmenty książek przed seansami filmów Muminki w pogoni za kometą, Powrót Pippi, Wiedźmy przeczytają dziennikarka Weronika Wawrzkowicz, pisarka Anna Dziewit-Meller oraz pisarka i działaczka Sylwia Chutnik.

Przed seansami Konkursu filmowych odkryć w tematykę filmów młodych widzów wprowadzą eksperci ze Spotlight Kids, edukacyjnego kolektywu, który od lat wtajemnicza dzieci w różne wymiary świata sztuki współczesnej. Natomiast przed wybranymi seansami filmów z sekcji Namaste kino Indii usłyszymy krótkie prelekcje prowadzone przez Muzeum Azji i Pacyfiku. Ostatniego dnia festiwalu zainaugurujemy nowy sezon Klubu Kina Dzieci filmem z sekcji indyjskiej Ulga – będzie można odebrać karty uczestnika i dostać pierwsze pieczątki klubowicza!

Dla rodziców i nauczycieli

Już kolejny raz Festiwalowi Filmowemu Kino Dzieci towarzyszy cykl Kino Dzieci o wychowaniu, kierowany do dorosłej części publiczności. 20 września w Kinie Muranów odbędzie się wykład psycholożki Agnieszki Stein dla rodziców, nauczycieli, edukatorów o tym jak sprawić, żeby dzieci nie straciły naturalnej chęci zdobywania wiedzy.

Festiwal przygotował również całodzienną ofertę warsztatową dla nauczycieli. 22 września Kino Dzieci z Grupą Superbelfrzy proponuje bogaty program poświęcony filmoterapii oraz storytellingowi. Zaś 25 września organizatorzy zapraszają do Kina Muranów, gdzie odbędą się warsztaty o edukacji poprzez sztukę i zaangażowaniu w akt twórczy pt. Kto się boi sztuki? Poprowadzą je Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinicka ze Spotlight Kids.