Powrót do listy aktualności

Za kilka dni startuje Kino Dzieci

Od 22 września Warszawę, Wrocław i 19 innych miast opanuje 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci – święto kina dla młodych i najmłodszych oraz rodziców, opiekunów, nauczycieli i wszystkich tych, którzy chcą ruszyć ku nowej przygodzie.

LIYANA-06

Nim festiwal oficjalnie się rozpocznie, już w czwartek 20 września w Kinie Muranów zainaugurujemy cykl „Kino Dzieci o wychowaniu” wykładem psycholożki Agnieszki Stein przeznaczonym dla rodziców, edukatorów i nauczycieli. Spotkanie, ilustrowane fragmentami festiwalowych filmów, poruszy zagadnienia rozbudzania i podtrzymywania ciekawości w uczniach, tak by dzieci nie straciły naturalnej chęci zdobywania wiedzy.

Anime na otwarcie

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci o godz. 11:00 otworzy pokaz filmu Mirai, ujmującego anime, udowadniającego siłę rodzinnego ciepła i ogromną rolę bliskich relacji, których budowanie wymaga ciągłej pracy nad sobą. Tak o filmie mówi dyrektor Kina Dzieci Maciej Jakubczyk:

To wyjątkowa przyjemność pokazać publiczności film prosto po Cannes, gdzie zdobył świetne recenzje. Mirai to tytuł bardzo bliski temu, co mnie w Kinie Dzieci najbardziej interesuje – małe, ale szalenie ważne sprawy pokazane w niezwykły sposób.

Pierwszy weekend. Lasse i Maja w Warszawie  

Po wszystkich sobotnich i niedzielnych seansach w Kinie Praha, Kinie Muranów i Kinie Nowe Horyzonty organizatorzy Kina Dzieci zapraszają na warsztaty plastyczne tematycznie związane z pokazywanymi filmami. Wśród najważniejszych wydarzeń pierwszego weekendu: całodzienne warsztaty dla nauczycieli (22 września, od 8:30 ‒ pokaz filmowy połączony z warsztatami na temat filmoterapii i storytellingu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), warsztat jogi z Kirti Gahlawat, certyfikowaną mistrzynią i popularyzatorką jogi przed Kinem Muranów (23 września, 11:00, prosimy o zabranie swoich mat) i barwny performance holenderskiego teatru Lichtbende Ja i pchła w Kinie Praha (23 września, 12:00). Specjalnymi gośćmi pierwszego weekendu będą filmowi Lasse i Maja, czyli Frank Dorsin i Ester Vuori, którzy odpowiedzą na pytania wszystkich ciekawych widzów na pokazach w Kinie Muranów i Kinie Praha.

Najmniejsi Projektanci Świata i Ostry Dyżur Literacki

W sobotę, 22 września w warszawskim Kinie Praha pojawi się strefa warsztatowa z meblami Tuli, zaprojektowanymi i wykonanymi przez VOX, partnera głównego festiwalu, w której rodzice i dzieci stworzą ich miniaturowe wersje z tektury. 45-minutowe zajęcia odbywające się od 11:00 do 17:00 pozwolą dzieciom i rodzicom uwolnić kreatywnego ducha i zapoznają małych uczestników z ciekawymi zabawami ruchowymi. Formularze zapisów na to wydarzenie znajdują się TUTAJ.

22 września w Kinie Praha i 23 września przed Kinem Muranów stanie nietypowy gabinet lekarski, czyli Ostry Dyżur Literacki. Ubrani w kitle specjaliści literatury dla dzieci będą rekomendować książki (i filmy Kina Dzieci) indywidualnie dobrane dla każdego czytelnika i w ramach zabawy zapiszą je na receptę. Akcja Fundacji Czas Dzieci ma uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Kino Dzieci także w tygodniu i na popołudniowych pokazach. Pokazy z angielskimi napisami

Codziennie w Kinie Muranów, Kinie Praha i wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty festiwal proponuje seanse przedpołudniowe, będące świetną propozycją dla grup zorganizowanych i wielbicieli filmowych poranków, a także seanse po godzinie 17:00 dla rodziców, którzy chcą spędzić wspólny czas ze swoimi pociechami nie tylko od święta.

W tym roku przy wybranych filmach (tytuły z Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć, część sekcji Namaste – kino Indii) oprócz polskiego lektora lub dubbingu na ekranie będą wyświetlane angielskie napisy. To udogodnienie uwzględniliśmy w tegorocznym programie z myślą o anglojęzycznych widzach, którzy szukają dla swoich dzieci i podopiecznych atrakcyjnej oferty kulturalnej.

Jedyny taki festiwal w 21 miastach w Polsce

8 tytułów Konkursu głównego pokazywanych jest 22-30 września w 21 miastach w Polsce. Widzowie mogą głosować na swój ulubiony film w ogólnopolskim plebiscycie publiczności – zwycięzca otrzyma nagrodę festiwalu, statuetkę Kwiatu Paproci. Tegoroczna edycja poza Warszawą i Wrocławiem odbywa się także w Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gliwicach, Grodzisku Mazowieckim, Jarocinie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mielcu, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Słupsku, Sosnowcu, Szamotułach, Szczecinie i Toruniu. Bilety dostępne są na stronach i w kasach festiwalowych kin.