Powrót do listy aktualności

Złote Kwiaty Paproci rozdane. Zobaczcie, które filmy zdobyły festiwalową nagrodę.

Podczas festiwalu jury oraz publiczność przyznały nagrody Kwiatu Paproci dla najlepszych produkcji.

Zwycięzcą okazała się pełna ciepła norweska opowieść „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” w reżyserii Arne Lindtner Naessa.
Film zdobył Kwiat Paproci publiczności oraz dziennikarzy.
Reprezentanci świata mediów (Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka, Paweł T. Felis) w uzasadnieniu napisali, że to „film, który pozwala spojrzeć na świat z perspektywy najmłodszych i udowadnia, że kino dla kilkulatków nie musi być infantylne, za to pięknie może łączyć aktorstwo i animację, a przede wszystkim wdzięk, humor, atrakcyjną fabułę i szlachetny przekaz”.
Jury dziennikarzy dodatkowo wyróżniło „Feliksa” w reżyserii Roberty Durrant. „Znakomite zdjęcia i hipnotyczne, jazzujące dźwięki stają się materią kapitalnej opowieści o chłopcu walczącym o marzenia i o muzyce unieważniającej wszelkie podziały” – uzasadniali dziennikarze.

Jury pisarzy (Joanna Olech, Rafał Kosik, Agata Królak) najbardziej przypadł do gustu „Mecz życia” w reżyserii Katariny Launing: „Nagradzamy świetnie opowiedzianą historię o silnej i odważnej nastolatce, która rzuca wyzwanie ciężkiej chorobie. Film omija mielizny stereotypów, oryginalnie portretuje dziewczęta i chłopców na progu dojrzewania. (…) Znakomite aktorstwo – zarówno nastoletnich odtwórców ról, jak i dorosłych, czyni fabułę wiarygodną. Nominalnie dla młodej widowni, w istocie film zachwyci widzów w każdym wieku.

Nagroda Festiwalu Kino Dzieci to kwiat paproci, czyli legendarna roślina z wierzeń słowiańskich, która podobno zakwita tylko raz w roku. Mitycznego kwiatu nie udało się jeszcze nikomu odnaleźć, ale legenda głosi, że ten komu w końcu się to uda będzie obdarzony szczęściem i dostatkiem do końca swego życia.
Nasze festiwalowe kwiaty paproci to prawdziwe rękodzieło, które zaprojektowała i wykonała specjalnie dla nas artystka Maria Stelmaszczyk

Nasze festiwalowe kwiaty paproci już zakwitły u zwycięzców I edycji Kina Dzieci.