Powrót do listy aktualności

Znamy program trzeciej edycji Kina Dzieci!

I do Francji, i do Japonii, i nawet na księżyc – trzecia edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci zabiera nas wszystkich, zgodnie z tegorocznym hasłem, w małe i duże filmowe podróże.

molly monster 2

W programie znalazło się ponad 70 tytułów. Poszczególne filmy przypisane są odpowiednim sekcjom:

Na kogo wypadnie, na tego bęc – konkurs Kina Dzieci

Osiem pełnometrażowych produkcji z całego świata – od Niemiec i Holandii, przez Szwecję i Norwegię, po odległą Koreę Południową – rywalizujących o nagrodę Kwiatu Paproci pokazuje historie bliskie naszym młodym widzom. Poruszają tematy dobrze znane cztero-, sześcio- czy dwunastolatkom. Będą one zarówno dobrą rozrywką, jak i okazją do wzruszeń i przygód.

Voyage, voyage – filmy francuskie

W ramach przeglądu sekcji narodowych tegoroczne Kino Dzieci wyrusza w podróż po francuskiej kinematografii i zaprezentuje niemal jej stuletnią historię. Na ekrany zawita klasyka, jak „Podróż na Księżyc“ Georges’a Mélièsa, której towarzyszyć będzie muzyka na żywo, przez filmy ze znanego na całym świecie studia animacji Folimage, po „Adamę“ – historię 12-letniego chłopca, który wyrusza w podróż po Europie doby I wojny światowej.

Totoro i inni – filmy ze studia Ghibli

Na ekranie pojawi się tegoroczny kandydat do Oscara ze studia Ghibli – „Marnie, przyjaciółka ze snów“. Przypomnimy także inne tytuły słynnego, japońskiego studia: od uwielbianego przez najmłodszych „Mojego sąsiada Totoro“, po zdobywcę Oscara, historię dla trochę starszych widzów – „Spirited Away: W krainie bogów“.

Bajka będzie krótka – filmy krótkometrażowe

Wspaniale zapowiadają się zestawy filmów krótkometrażowych, w których prezentujemy animacje i filmy aktorskie z całego świata, nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Pokażemy m.in. czeskie „Mitopolis“ (reż. Alexandra Hetmerová) – animację nagradzaną na festiwalach od Grecji, przez Stany Zjednoczone po Koreę; „Wygląd“ Susann Hoffmann – krótką opowieść o tym, jak akceptacja i tolerancja są ważne dla każdej istoty, czy „Nowy gatunek“ (reż. Kateřina Karhánková), w którym wyobraźnia dzieci i ciekawość świata zawstydzą niejednego dorosłego. W kilku miastach, spośród blisko 20 filmów, najmłodsi widzowie wybiorą swojego ulubionego bohatera krótkiego metrażu.

Witajcie w naszej bajce – panorama Kina Dzieci

Czyli najlepsze, najbardziej lubiane filmy drugiej edycji festiwalu Kino Dzieci. Na ekranie zawita i Albert Albertson, i brawurowi Lasse i Maja czy bohaterowie krótkich metraży – rezolutny Gruffalo, mitologiczny Atlas i inni.