archiwum edycji

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbył się 22-30 września 2018 roku w 21 miastach w Polsce pod hasłem „Ku nowej przygodzie”. W programie w Warszawie i Wrocławiu znalazły się projekcje 130 filmów, sekcja kina indyjskiego, ekranizacje literatury dziecięcej i młodzieżowej, a w całej Polsce widzowie obejrzeli 8 tytułów z Konkursu głównego. Filmom towarzyszyły spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Program filmowy

W programie Kina Dzieci znalazły się dwie sekcje konkursowe: Konkurs główny czyli 8 tytułów, które rywalizowały o nagrody Kwiatu Paproci przyznawane przez składy jurorskie i ogólnopolską publiczność. W 2018 roku nowością był Konkurs filmowych odkryć, pokazujący różnorodność gatunkową i stylistyczną filmów dla młodych widzów, będący jednocześnie spojrzeniem na nowe, stawiające wyzwania kino. Filmy w Warszawie i Wrocławiu podzielone zostały na sekcje: Kino Dzieci z nosem w książkach, czyli filmowe adaptacje najnowszej i klasycznej literatury dziecięcej; Krótkie historie, czyli pokazy krótkich metraży; Mam pięć lat – urodziny Kina Dzieci, a więc wspólne świętowanie rocznicowej edycji, gdzie pokazaliśmy najważniejsze filmy festiwalu z ostatnich pięciu lat oraz Panorama, w której znalazły się zwycięskie filmy z 2017 roku i najnowsze filmy dla młodych widzów, które gościły w polskich i europejskich kinach.

Namaste – kino Indii

Co roku Kino Dzieci prezentuje filmy zebrane w specjalnej narodowej sekcji. Na festiwalu gościły już filmy z Norwegii, Niemiec, Francji, Czech, Japonii, a w 2018 roku w sekcji Namaste – kino Indii młodzi widzowie wyruszyli w podróż po wielobarwnym i zaskakującym kinie indyjskim. Pokazom filmowym towarzyszyły wydarzenia przybliżające indyjską kulturę.

Kino Dzieci o wychowaniu

KD_2018_09_20__79b4742_fot. Alicja Szulc

Wykład Agnieszki Stein w Kinie Muranów, fot. Alicja Szulc

Kino Dzieci kontynuowało serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników Festiwalu: rodziców, nauczycieli i edukatorów. W programie znalazły się m.in. wykłady i warsztaty o tym jak sprawić, by dzieci kochały szkołę i jak wykorzystać moc opowieści w pracy z uczniami.

Warsaw Kids Film Forum

wkff2018_dzien1_szulc_10

Warsaw Kids Film Forum 2018, fot. Alicja Szulc

Festiwalowi ponownie towarzyszyło wydarzenie branżowe Warsaw Kids Film Forum, czyli międzynarodowe forum pitchingowe projektów filmów i seriali dla młodej widowni (pierwsza edycja została nominowana do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). 26-28 września w Warszawie spotkało się prawie 300 reprezentantów polskiej i europejskiej branży filmowej, producentów, scenarzystów, reżyserów i przedstawicieli instytucji filmowych, by rozmawiać o rozwoju i perspektywach kina dla młodej widowni.

Relacja z pierwszego weekendu Festiwalu w Warszawie

Relacja z drugiego weekendu Festiwalu w Warszawie

Zwycięzcy 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
Nagrody Kwiatu Paproci

Nagrody Kwiatu Paproci, fot. Alicja Szulc

FACEBOOK  | WYDARZENIE NA FACEBOOKU | INSTAGRAM
Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa
Partner główny: VOX
Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Magazyn Książki, AMS, Wysokie Obcasy, TOK FM, KUKBUK, Nasze Miasto, Ładnebebe, Czas Dzieci, Superbelfrzy, Miesięcznik KINO, Going