Powrót do listy aktualności

TOP 10 Kina Dzieci według Agnieszki Sinickiej – programerki 6.MFF Kino Dzieci

Agnieszka Sinicka, programerka 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, poleca swoje ulubione filmy, zobaczcie czego nie wolno Wam przegapić w nadchodzącej edycji!

1. Marona – psia opowieść (konkurs filmowych odkryć) 7+ 

Najpiękniejsza animacja tego roku. To niezwykła podróż przez życie kundelki, Marony opowiedziana przez nią samą. Lekcja międzygatunkowej empatii, która pozwala uwolnić się nam na chwilę z naszej ludzkiej perspektywy. Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak to jest być psem – Marona – psia opowieść, jest filmem dla Was.

2. Wakacje z Raną (konkurs filmowych odkryć) 9+ 

Nietypowa historia wakacyjnej przyjaźni Suzan i Rany, dziewczynek z dwóch różnych światów. To wzruszający i subtelny film z przepięknymi zdjęciami o aktualnych i trudnych sprawach, jakim są uprzedzenia i emigracje spowodowane konfliktami wojennymi. Wakacje z Raną opowiadają o niesamowitej sile przyjaźni oraz różnicach i trudnościach, które może ona pokonać. Film o wojnie, która dotyka nawet z dystansu, a także o tym dlaczego warto się przełamać i poznać kogoś zupełnie innego od siebie. 

Zdradzimy Wam już teraz, że odwiedzi nas reżyserka filmu Sanne Vogel i dziecięca aktorka Polleke van der Sman – odtwórczyni roli Suzan!

3. Dzieci ze Snow Land (konkurs filmowych odkryć) 10+ 

Dzieci ze Snow Land to historia o napięciu pomiędzy tradycją a nowoczesnością, tęsknocie za rodziną i niełatwym powrocie do korzeni. Nima, Jeewan i Tsering po kilkunastu latach nauki w szkole wracają do swoich rodzinnych domów. Położone są one w odległych wioskach w wysokich Himalajach, gdzie życie nie zmieniło się od tysięcy lat. To poruszający i mądry dokument kręcony przez trójkę głównych bohaterów podczas ich pieszej wędrówki w najwyższych górach na świecie. 

4. Cały świat Romy (konkurs główny) 9+

Międzypokoleniowa opowieść o Romy i jej chorej na Alzheimera babci Stine. Dziesięcioletnia dziewczynka zaczyna opiekować się babcią, która coraz częściej zapomina o obowiązkach w swoim salonie fryzjerskim i panujących w życiu codziennym zasadach. Choroba zaczyna zbliżać obie bohaterki do siebie. Ujmujący i bardzo potrzebny film: szczególnie rekomendowany wszystkim babciom i wnuczkom. 

Dodatkowym pretekstem wybrania się na Cały świat Romy może być fakt, że 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. 

5. Historie misiów łasuchów i inne filmy krótkie (krótkie historie) 4+

🍪 Po pierwsze: przyjdźcie na ten zestaw koniecznie najedzeni. Ci bohaterowie kochają jeść i gwarantują bardzo dużo gotowania na ekranie. 

🥣 Po drugie: weźcie ze sobą coś do rysowania – może uda się Wam przerysować jakiś pyszny przepis!

🍭 Po trzecie: z pewnością zaburczy Wam po tych filmach w brzuszkach, a jeśli nie to i tak będą Was bolały od śmiechu – to jedne z najśmieszniejszych filmów na festiwalu!

Każda z historii opowiada o przyjaźni, spędzaniu czasu razem, pomaganiu sobie i dzieleniu się. A wszystkie te ważne sprawy dzieją się przy słonych paluszkach, pieczeniu ciasteczek, łowieniu ryby, robieniu naleśników i pikniku.

Mniam, mniam, te filmy to prawdziwe pychotki dla najmłodszych łasuchów! 

Polecam kulinarnego instagrama bohaterów jednego z filmów, mistrza kuchni Mogu i łakomczuszkę Perol: https://www.instagram.com/mogu_and_perol/ 

6. Mamy talent! (panorama) 8+ 

Film drogi o zespole Los Bando Immortale, który marzy o udziale w muzycznych mistrzostwach w Norwegii. Wszystko zaczyna się od poszukiwania przez Grima i Axela basisty oraz kierowcy zespołu, a kończy na niezwykłej przyjaźni czwórki bohaterów, w których z pewnością się zakochacie. To opowieść o spełnianiu marzeń, współpracy i wiary we własne możliwości. Tytuł wielokrotnie nagradzany w 2018 roku na festiwalach dla dzieci i młodzieży na całym świecie, od Szwecji po Tel Awiw. Nie mogło go u nas zabraknąć!

7. Przytul mnie 2 (kino dzieci z nosem w książkach) 4+  

Zabawne i przesympatyczne opowieści z dwójką głównych bohaterów: tatą niedźwiedziem i jego synkiem, małym niedźwiadkiem. W nowych odcinkach misie spotka cała masa przygód i wyzwań: pomoc pani wiewiórce; udział w maratonie czy rozmyślanie nad tym, po co są właściwie tatusiowie i kim warto byłoby zostać w przyszłości. A na wszystkie smutki najlepsze jest zawsze… tulenie! 

Pierwszy sezon polskiego serialu Przytul mnie został doceniony na całym świecie, w tym także na słynnym festiwalu animacji w Annecy. Wróżymy drugiemu sezonowi podobny sukces! Bardzo się cieszymy, że kinowa premiera nowych odcinków odbędzie się na naszym festiwalu! 

8. Trzech zbójców (kino dzieci z nosem w książkach) 6+

Czy trzech zbójców może zmienić się w dobrych i uczynnych bohaterów pod wpływem małej dziewczynki? Tak, jeśli na swojej drodze spotkają uroczą, sprytną i upartą Tosię! Ta animacja to świetna okazja do rozmów o tym, czym jest dobro i zło. Ponadto, jest to ekranizacja książki uznanego niemieckiego autora i ilustratora wielu tytułów dla najmłodszych (m.in. Księżycoluda czy Przygód rodziny Mellopsów), Tomiego Urgerera. Sami zdecydujcie czy zbójcy są dobrzy czy źli!

9. Mój list | z zestawu: Si-g i inne krótkie dokumenty (krótkie historie) 10+

Głównym bohaterem filmu jest Papilou, który mieszka w Nigerii. Tuż przy jego domu działa firma paliwowa Shell, przez którą wycieka trująca i niebezpieczna dla życia człowieka ropa. To przez nią Papilou musiał przeprowadzić się z mamą i rodzeństwem w nową okolicę, opuścił tatę oraz stracił w wypadku młodszego brata. Te smutne wydarzenia powodują, że chłopiec pisze do koncernu list z prośbą o pomoc i oczyszczenie środowiska, relacjonując przy okazji konsekwencje ich działalności. 

Dokument jest częścią cyklu Just kids, który opowiada o dzieciach z całego świata, których podstawowe prawa są łamane. Papilou walczy o niezwykle ważne i aktualne z nich: prawo do czystego środowiska. Must see dla każdego młodego aktywisty. 

#climatestrike #gretathunberg #papilouroland #changetheworld #youthforclimate 

10. Ognisty ptak i inne filmy krótkie (ciao italia! – kino włoskie) 7+ 

Zestaw pięciu krótometrażowych animacji stworzony przez duet włoskich mistrzów: Emanuela Luzzatiego i Giulio Gianniego. Dzięki tej parze artystów odkryjecie magiczny i kolorowy świat włoskich opowieści.

Jeśli wybierzecie się na ten zestaw:

  • dowiecie się co spotka księcia Iwana podczas poszukiwań ognistego ptaka; 
  • poznacie historię trzech braci z kolorowymi nosami, którzy zakochają się w tej samej włoskiej księżniczce; 
  • będziecie uczestniczyć w pogoni dziewczynki za złotą kulą i 
  • dowiecie się, jakie marzenia rybaka Pulcinelli i jego żony spełni magiczna ryba.

Te klasyczne opowieści we wspaniałej oprawie wizualnej i muzycznej są jednymi z najstarszych filmów pokazywanych na naszym tegorocznym festiwalu. Przeniosą Was w czasie i w przestrzeni!