Powrót do listy aktualności

TOP 10 Kina Dzieci według Mateusza Możdżenia – szefa dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Mateusz Możdżeń – bojownik o najlepsze filmy, szef dystrybucji filmów dla młodych w Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, które jest organizatorem 6. MFF Kino Dzieci, poleca najlepsze filmy tegorocznej edycji festiwalu.

1. Niezwykłe lato z Tess (konkurs główny) 9+

Główny bohater (Sam) wyjeżdża z rodziną na wakacje. Nic nie wróży, że będą to wakacje inne niż wszystkie, do momentu, gdy jego brat podczas zabawy łamie kostkę. Bohater uświadamia sobie, że jako najmłodszy z rodziny kiedyś zostanie zupełnie sam i postanawia rozpocząć swój autorski ‘trening samotności”, który polega na samotnym maszerowaniu przez kilka godzin po wyspie, na którą przybył. Pewnego dnia spotyka zadziorną Tess, która jest też bardzo tajemnicza. Dziewczynka wciąga go w niezwykłą przygodę, która uświadomi mu, że warto dbać o rodzinę, a nie od niej uciekać. Ten zabawny i pięknie sfotografowany film jest idealnym powodem by miło spędzić czas w kinie ze swoimi najbliższymi. 

2. ZOG (kino dzieci z nosem w książkach) 6+

Jeśli tak jak ja, pokochaliście “Gruffalo” i “Miejsce na miotle” – to jest film dla Was! Urzekająca i mądra animacja o małym smoku, który musi nauczyć się latać, ziać ogniem, walczyć z rycerzami i porywać księżniczki. Nie jest w tym zbyt dobry, ale z pomocą przychodzi mu odważna dziewczynka o imieniu Pearl. Co wyniknie z ich współpracy i przyjaźni? Czy jest możliwe połączenie dwóch zupełnie innych światów? Tego i wiele więcej dowiecie się w kinie 🙂

3. Miśki, czyli Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (konkurs główny) 7+

Przepiękna francuska animacja oparta na popularnej książce dla dzieci. Dwójka podróżujących artystów skrywa się w jaskini, ponieważ na zewnątrz szaleje zima. Tam spotykają starego niedźwiedzia, któremu zaczynają snuć opowieść o plemieniu niedźwiedzi, które musiało przerwać swoje dotychczasowe życie i odszukać porwanego księcia. Tak zaczyna się “Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” – wzruszająca baśń o rodzinnych więzach, przyjaźni, dorastaniu, przemijaniu i przede wszystkim o poczuciu przynależności do miejsca z którego się pochodzi i naszych najbliższych, którzy nas otaczają, opiekują się nami i chcą dla nas jak najlepiej, chociaż nie zawsze to widać na pierwszy rzut oka. Ten film to również oszałamiająca szata graficzna, która bardzo różni się od współczesnych animacji komputerowych, ale zachwyca paletą barw, formą i przypomina niekończący się sen marzyciela. Jest też bardzo ważną i integralną częścią opowieści – zmienia się w zależności od wydarzeń, które śledzimy na ekranie. Zazdroszczę wszystkim, którzy tej bajki jeszcze nie widzieli. Pierwszy raz od bardzo dawna poczułem się jak dziecko, kiedy takie historie opowiadali mi dziadkowie przy ognisku, lub rodzice czytając mi baśnie na dobranoc. 

4. Solan i Ludwik: Misja Księżyc (konkurs główny) 6+

Solan i Ludwik powracają z kolejną przygodą! Tym razem nasi bohaterowie wyruszają w niezwykłą misję, która zaprowadzi ich aż na Księżyc! Cały plan jest dopięty na ostatni guzik, rakieta gotowa do startu, więc co może pójść nie tak? Otóż, okazuje się, że całkiem sporo 🙂 Niespodziewani goście na pokładzie, tajne plany, zwroty akcji, dużo humoru i jak zawsze mądra puenta – to wszystko będziecie mogli zobaczyć już we wrześniu w towarzystwie pięknej animacji poklatkowej.

5. Ucieczka (ciao-italia!) 9+

Silvia ma 11 lat, jest pełna energii i marzeń. Świetnie się uczy i wygrywa szkolne konkursy. Świat stoi przed nią otworem, ale życie codzienne nie pozwala jej rozwinąć skrzydeł. Mama cierpi na depresję, tata jest zapracowany i ciągle nieobecny. Pewnego dnia bohaterka postanawia jednak spełnić jedno ze swoich marzeń i samotnie wybiera się pociągiem do Rzymu. Na miejscu poznaje Eminę – młodą Romkę, z którą się zaprzyjaźnia i dzięki, której wizyta w Rzymie ma charakter nie tylko turystyczny. “Ucieczka” opowiada o buncie młodej dziewczyny, ale robi to w sposób delikatny i bardzo szczery. Jest to też piękna opowieść o przyjaźni, która nie zna barier ani różnic kulturowych. Wielkie oklaski należą się Ruth Andreozzi, która wciela się w główną bohaterkę. W niesamowicie naturalny sposób ukazuje nam coś, o czym marzy każde dziecko, czyli spełnione dzieciństwo, poznawanie przyjaciół i odkrywanie otaczającego nas świata.

6. Moje życie w Wersalu (krótkie historie) 6+

Violette w wieku 8 lat zostaje sierotą i musi zamieszkać ze swoim wujem Regisem, którego nie znosi. Nie lubi też innych dzieci i chodzenia do szkoły. Razem z Regisem będą musieli wspólnie wypracować rozwiązanie z tej sytuacji. Historia może brzmi banalnie, ale chwyta za serce, a prosta kreska w tej nietuzinkowej animacji nadaje jej jeszcze głębszy wydźwięk emocjonalny.

7. Idziemy na niedźwiedzia (kino dzieci z nosem w książkach) 4+

Pod nieobecność rodziców, rodzeństwo wraz z wiernym psem Rufusem, postanawia wyruszyć w poszukiwaniu niedźwiedzia. Czekają na nich nie lada wyzwania: burze śnieżne, ciemne lasy, przeprawa przez gęste błoto. Czy uda im się spotkać prawdziwego niedźwiedzia? Czy nikt się nie zgubi? I najważniejsze – co na to rodzice? Warto poznać ich historię, szczególnie że jest pokazana przy użyciu bardzo ładnej klasycznej animacji.

8. Lew (krótkie historie) 4+

Krótka animacja, która przedstawia jak zwierzęta muszą radzić sobie z przeciwnościami losu. Urocze i zabawne.

9. Dolina muminków (kino dzieci z nosem w książkach) 6+

MUMINKI! Czy potrzeba czegoś więcej? Uwielbiani bohaterowie, których znamy głównie z książek, powracają w nowej odsłonie. Animacji najbliżej do tej z wieczorynek, które były pokazywane w latach 90′, a także do rysunków książkowych. Kolejne przygody ogląda się z przyjemnością i nutką sentymentu.

10. Supa Modo (panorama) 9+

“Supa Modo” to genialny i świetnie napisany film, który opowiada o Jo – wesołej i żywiołowej dziewczynce, która jest nieuleczalnie chora. Mimo swoich dolegliwości, mała dziewczynka jest cały czas pełna werwy. Marzy o lataniu i uwielbia oglądać filmy akcji, w których superbohaterowie przychodzą z pomocą potrzebującym. Mimo choroby sama chce zostać taką postacią. Ten film to nie tylko hołd dla nieskończonej dziecięcej wyobraźni i ogromnych pokładów nadziei i marzeń, które dzieci posiadają. Jest to też niespotykany obraz poczucia jedności i wspólnoty, tak bardzo różniący się od naszej kultury. Sposób w jaki cała społeczność gromadzi się wokół Jo i jej najbliższych chwyta za serce i nie puszcza aż do samego końca. Trzeba zobaczyć (chusteczki też mogą się przydać).